Echipa de înot a României a făcut o cursă fenomenală. David Popovici a doborât un nou record

Echipa de înot a României a reușit să ia medalia de aur la proba de 4X100 de metri liber la Campionatul Mondial de înot pentru juniori, care are loc la Lima.

Echipa, formată din David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu, a reușit un timp de 3:18,84 de minute. David Popovici a stabilit un record al competiției, cu timpul de 47,07 secunde.

Noaptea trecută, înotătorul Vlad Stancu a câștigat medalia de argint la 400 de metri liber. Timpul său: 3:48.38 min.

Vlad a fost întrecut doar de către brazilianul Stephan Steverink (3:48.27 min.), în timp ce pe locul al treilea s-a clasat polonezul Krysztof Chmielewski (3:49.34 min.)

Reporter Greatnews, Ionuț Fantaziu a fost jurnalist în redacțiile Opinia Studențească, Ziarul de Iași, Evenimentul zilei, Yahoo News și a colaborat cu diverse publicații din domeniul științei și tehnologiei.