Atletismul românesc trăieşte! Două medalii pentru tricolori la Campionatele Europene de sală

Florentina Marincu este una din marile speranţe ale atletismului românesc (iaaf.com)

Tânăra Florentina Marincu şi veteranul Marian Oprea au cucerit medaliile de bronz la săritura în lungime, respectiv triplusalt, la Europenele indoor de la Praga.

Florentina Marincu este, la doar 18 ani, cea mai tânără atletă care a participat la competiţia din capitala Cehiei, însă sportiva din România a făcut un concurs extraordinar.

Săritoarea din Hunedoara a doborât de două ori recordul european de junioare, reuşind performanţe excelente: 6,70 metri şi 6,79 metri, cea din urmă aducându-i medalia de bronz.

Fosta dublă campioana mondială de cadete, la lungime şi triplu salt, a fost urmată în clasamentul final de o altă româncă: Alina Rotaru.

Sportiva de la Steaua Bucureşti în vârstă de 22 de ani a încheiat concursul cu o săritură de 6,74 metri.

Titlul european la lungime a fost cucerit de sârboaica Ivana Spanovic (6,98 m), în timp ce medalia de argint i-a revenit nemţoaicei Taroum Moguenara, cu 6,83 m.

Medalia cucerită de Marincu a fost prima obţinută de atletismul românesc după patru ani de aşteptare. Marian Oprea, cel care reuşise să urce pe ultima treaptă a podiumului în 2011, la Europenele indoor de la Paris, a reuşit acelaşi lucru şi ieri, la Praga.

Marian Oprea nu mai este singurul român care se bate pentru medalii în atletism (sport.ro)

La doar câteva ore după performanţa Florentinei Marincu, Marian Oprea (32 de ani) a reuşit să prindă podiumul continental la triplusalt cu o încercare de 16,91 metri.

„Struţul” a fost depăşit de portughezul Nelson Evora, cu 17,21 m, în timp ce argintul a revenit spaniolului Pablo Torrijos — 17,04 m.

Dacă v-a plăcut acest articol, alăturați-vă, cu un Like, comunității de cititori de pe pagina noastră de Facebook.