Un chirurg cu funcție de conducere în cadrul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă din Sibiu este acuzat de colegii săi că vine băut la serviciu, relatează agerpres.ro.
Urmărește GreatNews și pe Instagram ca să fii la curent cu tot ce se întâmplă în România.
Iulian Făgeţan conduce Compartimentul Clinic de Chirurgie Orală şi Maxilo-Facială din spital și este acuzat că „tratează pacienţi sub influenţa băuturilor alcoolice”.
7 medici îl reclamă pe chirurg și au adresat o sesizare scrisă conducerii spitalului în data de 23 mai. „Începând cu luna ianuarie dr. Făgeţan Iulian se prezintă şi tratează pacienţi sub influenţa băuturilor alcoolice. Suntem un grup de medici primari, specialişti şi rezidenţi intrigaţi şi revoltaţi de situaţia la care ne supunem cu toţii în cadrul acestui spital”, se arată în sesizare.
Managerul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU), medicul Daniel Chelcea, a declarat pentru sursa citată că va declanşa o cercetare administrativă prin Comisia de Etică. Contactat de agerpres.ro, chirurgul reclamat a refuzat să comenteze acuzațiile.