Câte cazuri noi de coronavirus avem azi. Situația pe județe actualizată

Sursa: GreatNews

Până astăzi, 21 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 593.783 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

501.896 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.489 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11716262,55
2.Arad13451312,76
3.Argeș176311383,09
4.Bacău15577771,97
5.Bihor16865832,8
6.Bistrița-Năsăud693422,28
7.Botoșani7630341,82
8.Brașov23839454,59
9.Brăila7572523,25
10.Buzău7891301,77
11.Caraș-Severin593852,16
12.Călărași5902392,58
13.Cluj27553994,56
14.Constanța244521284,97
15.Covasna483091,34
16.Dâmbovița13921402,3
17.Dolj14423141,94
18.Galați145251253,08
19.Giurgiu5843662,4
20.Gorj4893100,77
21.Harghita516740,68
22.Hunedoara10953532,38
23.Ialomița6289453,12
24.Iași254201091,76
25.Ilfov218461696,73
26.Maramureș9995321,78
27.Mehedinți4724181,69
28.Mureș14416452,18
29.Neamț10560391,28
30.Olt8918401,05
31.Prahova22843292,42
32.Satu Mare667131,82
33.Sălaj60041,28
34.Sibiu16367152,5
35.Suceava1487291,44
36.Teleorman6980292,35
37.Timiș238461284,02
38.Tulcea5002302,98
39.Vaslui9594202,03
40.Vâlcea9381282,05
41.Vrancea6764271,05
42.Mun. București925943416,03
43.Cazuri noi nealocate pe județe3191*223
 TOTAL593.7832.489

 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 333 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA14
2ARAD15
3ARGEŞ15
4BACĂU1
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD
7BOTOŞANI11
8BRĂILA2
9BRAŞOV17
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN
13CLUJ16
14CONSTANŢA11
15COVASNA
16DÂMBOVIŢA1
17DIN STRAINATATE2
18DOLJ7
19GALAŢI5
20GIURGIU2
21GORJ5
22HARGHITA1
23HUNEDOARA12
24IALOMIŢA3
25IAŞI11
26ILFOV14
27MARAMUREŞ5
28MEHEDINŢI1
29MUNICIPIUL BUCUREŞTI77
30MUREŞ9
31NEAMŢ3
32OLT3
33PRAHOVA11
34SĂLAJ
35SATU MARE
36SIBIU4
37SUCEAVA5
38TELEORMAN15
39TIMIŞ7
40TULCEA7
41VÂLCEA
42VASLUI4
43VRANCEA5
TOTAL333

Până astăzi, 14.481 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 20.12.2020 (10:00) – 21.12.2020 (10:00) au fost raportate 87 decese (45 bărbați și 42 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 28 decese la categoria de peste 80 de ani.

81 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 5 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.430. Dintre acestea, 1.255 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.607.030 de teste. Dintre acestea, 7.116 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 5.310 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.806 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 69 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 21 decembrie.

Pe teritoriul României, 41.342 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.738 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 61.868 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 162 de persoane.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 7.036 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.938 în Italia, 1.283 în Spania, 167 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.085 în Germania, 93 în Grecia, 49 în Danemarca, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 4 în Suedia, 123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 11 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 12 în Republica Moldova, 2 în Muntenegru și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt și Federația Rusă.

De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 128 de cetățeni români aflați în străinătate, 33 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Jurnalist GreatNews, lucrez în presa centrală din 2008 și am scris pentru publicații precum Yahoo News România, ziarul „Evenimentul Zilei”, site-ul turism.evz.ro sau revista „National Geographic România”. Scriu cu plăcere reportaje și portrete pe care le ilustrez adesea cu fotografii și cred că baza meseriei de jurnalist stă în munca de teren și în discuțiile cu oamenii. Mă interesează în special temele sociale, drepturile omului, egalitatea de șanse, diversitatea culturală și domenii precum știința și turismul.