Un tânăr internat la Spitalul Județean de Urgență din Pitești, bolnav de COVID, a murit fără să afle că a devenit tată, a povestit pe Facebook purtătoarea de cuvânt a unității medicale.
Cristina Mihaela Cazacu a relatat că tânărul a fost intubat când soția lui naștea: „Mor oameni. Mulți sunt tineri, n-au apucat să ajungă la jumătatea drumului. Medicii sunt neputincioși să-i salveze, în ciuda tuturor eforturilor. Scriu aceste rânduri îndeosebi pentru cei care încă nu cred în COVID. Vă dau un singur exemplu, al unui tânăr care a ajuns târziu la spital. Foarte târziu. În ziua în care i se îndeplinea, poate, cel mai mare vis, soția lui aducea pe lume o minune, el a fost intubat. Nu a apucat să afle că e tată. Noaptea trecută a murit. Am plâns. Am plâns ca pentru fratele meu, tatăl meu, oamenii mei cei mai dragi. Plâng și acum.”
„Nu am crezut că vom ajunge aici, atât de departe. Nu am crezut că noi, românii, vom fi atât de nepăsători. Destrăbălarea e la cote maxime, indiferent de oră, indiferent de consecințe. V-aș lua o zi în Secția ATI, să vedeți prețul dezmățului. Mă opresc”, a mai transmis purtătoarea de cuvânt de la Spitalul Județean de Urgență din Pitești.
Acesta nu este decât una dintre miile de familii distruse de COVID în ultimele zile.
Tot în această săptămână, un preot în vârstă de 46 de ani și soția sa, amândoi nevaccinați, au murit de COVID. Cei 2 copii pe care îi aveau au rămas orfani.
Iar în județul Giurgiu s-a înregistrat un caz în care au murit de COVID tatăl, mama și fiul – toți nevaccinați.