Pe numele unui pacient care a decedat la un spital din Făgăraș au fost emise două certificate de deces cu două diagnostice diferite. Cele două sunt semnate de același medic, potrivit Digi24.
Pacientul a decedat la începutul acestui an la Spitalul Municipal din Făgăraș. În primul certificat de deces se menționează că omul a murit din cauza agravării mai mult boli de care suferea, iar în al doilea certificat, pe lângă boli este specificat și faptul că pacientul, în vârstă de 74 de ani a avut coronavirus.
În cele 13 zile de spitalizare, pacientului i s-au făcut două teste pentru COVID-19, al doilea însă a fost emis după moartea bărbatului.
Între timp, pacientul care a decedat la spital a fost depus la capelă, unde fiul său a stat cu el. Ulterior, fiul bărbatului a fost sunat de Direcția de Sănătate Publică și a fost anunțat că tatăl său a fost confirmat pozitiv cu COVID-19.
Potrivit medicilor, al doilea certificat de deces reprezintă o completare la primul certificat.
Conducerea spitalului a transmis că a deschis o anchetă în acest caz.