Ion Păunel, fermier din județul Olt, a plantat viță de vie în solariile cu roșii. În sere, strugurii s-au dezvoltat în mod spectaculos.
„În 2021, împreună cu prietenul meu Domnicu Gheorghe, din Scărişoara, judeţul Olt, am luat decizia de a cultiva viţă-de-vie în solar, un proiect ambiţios pentru amândoi.
Chiar dacă suntem în faza de pionierat, rezultatele încep să apară. Gheorghiţă a cultivat o parte din aceste delicioase soiuri în solariile cu încălzire, iar acum a început recoltatul strugurilor”, spunea fermierul în 2022, scrie g4food.ro.
Potrivit sursei citate, viţa-de-vie în solar a devenit o obişnuinţă în Republica Moldova, însă în România această practică nu este foarte des întâlnită.
„Ideea mi-a venit pentru că în câmp vedem că se dezvoltă mult mai greu, dar şi pentru a aduce pe piaţă un strugure timpuriu, o trufanda, să-i zicem”, a mai spus fermierul.