Alianţa PSD-PNL se situează pe primul loc în intenţiile de vot pentru alegerile europarlamentare, cu 43,7%%, urmată de AUR-17,5% şi de Alianţa Dreapta Unită- 14,1%, relevă un sondaj realizat săptămâna trecută de INSCOP la comanda News.ro.
Intenţiile de vot pentru consiliile locale indică următorul clasament: PSD – 29%, PNL-27,6%, AUR – 14,5%, Alianţa Dreapta Unită – 12,7%.
La ambele tipuri de scrutin, în cazul procentelor raportate la cei care afirmă că vin în mod sigur la vot, clasamentul se schimbă, Alianţa Dreapta Unită trecând înaintea AUR.
62,9% dintre cei chestionaţi declară că vor merge în mod sigur la vot după ce la sondajul din aprilie procentul acestora era de 59,2%.