Nicușor Dan avea un avans uriaș față de contracandidații săi, arată rezultatele unui exit-poll pentru ora 19:00, prezentat pe surse pe postul de televiziune Știrile PRO TV.
Astfel, Nicușor Dan ar avea peste 46%, fiind urmat de Gabriela Firea cu circa 22% și de Cristian Popescu Piedone cu aproximativ 17%. Sebastian Burduja ar fi obținut doar 7,7%.
Rezultatele oficiale de la exit-poll vor fi publicate peste aproximativ o oră, la 22:00.
Datele de la Autoritatea Electorală Permanentă arată că s-a depășit prezența la vot atât față de alegerile locale de acum 4 ani, cât și față de alegerile europarlamentare de acum 5 ani.
Astfel, la ora 20:45, prezența la urne la alegerile locale era de 47,91%, și de 50,11% la alegerile europarlamentare. În urmă cu 4 ani, la alegerile locale din 2020, prezența la urne a fost de 46,02%, potrivit Autorității Electorale Permanente. În urmă cu 5 ani, la alegerile europarlamentare din 2019, prezența la urne a fost de 49,02%.
Urmărește GreatNews și pe Instagram ca să fii la curent cu tot ce se întâmplă interesant în România și în lume. Ne găsești și pe Threads.