Lucian Rus, canidatul PSD la Primăria Deva, a câștigat alegerile, învingându-l pe actualul primar, Florin Oancea de la PNL.
Florin Oancea și-a recunoscut înfrângerea, rezultă dintr-un clip video publicat pe rețeaua de socializare Facebook.
„Da, este adevărat, am pierdut aceste alegeri. Îl felicit pe Lucian Rus, pentru că s-a luptat și a câștigat. Îi doresc succes în noul mandat. Am să duc acest mandat la bun sfârșit până în luna octombrie. După care, voi preda ștafeta”, a declarat Oancea.