Paznicii hipermarketului Lidl din Satu Mare au închis o persoană cu probleme psihice într-o cușcă metalică unde în mod normal se aruncă deșeurile. Întrebat de ce a făcut acest lucru, unul dintre ei a spus că așa i-a ordonat șeful său.
Incidentul a fost povestit pe Facebook de Monica Varga, o tânără din Satu Mare care a surprins întreaga scenă și a realizat mai multe fotografii.
„Azi, la Lidl Satu Mare, acest „domn” Cristi – paznic la Lidl, împreună cu colegul său, au închis-o pe această fată în locul destinat deșeurilor. Când zic că au închis-o, nu exagerez, au închis-o cu cheia. Am stat cam 10 minute până am pus bagajele în mașină, am așteptat să văd cum decurg lucrurile. Acest paznic și-a bătut joc, a aruncat cu zăpadă în gard, a zis că e ca un câine în cușcă. Am așteptat … apoi i-am întrebat pe paznici: a furat ceva? Au zis nu. „Ăsta e ordinul de la șeful”. Am întrebat dacă ordinul e să închizi o persoană? Au zis așa ne-a zis șeful”, a povestit Monica Varga pe Facebook.
„Am zis că vreau să vorbesc cu șeful, la această afirmație unul dintre paznici a plecat iar la întrebarea cum vă numiți paznicul din imagine a zis Cristi. Îl întreb de numele de familie ….a zis doar Cristi. I-am spus că nu are dreptul de a închide o persoană, a zis că așa face …ca să-l sperie 5 minute. I-am spus că sunt acolo de 10 minute și că voi intra să vorbesc cu șeful de magazin. Mi-a zis să-mi văd de treaba, i-am zis că i-am făcut poze. Apoi …văzând că nu plec… A deschis-o pe persoana care se afla înăuntru, care, vizibil nu putea riposta prea mult. Ce e de făcut?”, a mai scris ea pe rețeaua de socializare.
Unii internauți au comentat că persoana închisă în containerul pentru deșeuri ar trebui să depună plângere pentru privare de libertate, însă localnicii care o cunosc au spus că tânăra are probleme psihice și că probabil nu știe să scrie. Un utilizator a menționat că tânăra închisă cere bani de la trecători, dar că nu este violentă.
![paznic lidl satu mare femeie închisă container deșeuri](https://greatnews.ro/wp-content/uploads/2018/02/paznici-lidl-femeie-inchisa-container-deseuri-satu-mare.jpg)
![paznic lidl satu mare femeie închisă container deșeuri](https://greatnews.ro/wp-content/uploads/2018/02/paznici-lidl-femeie-inchisa-container-deseuri-satu-mare-00.jpg)
![paznic lidl satu mare femeie închisă container deșeuri](https://greatnews.ro/wp-content/uploads/2018/02/paznici-lidl-femeie-inchisa-container-deseuri-satu-mare-01.jpg)
![paznic lidl satu mare femeie închisă container deșeuri](https://greatnews.ro/wp-content/uploads/2018/02/paznici-lidl-femeie-inchisa-container-deseuri-satu-mare-02.jpg)
Reprezentanții magazinului Lidl din municipiul Satu Mare au precizat pentru greatnews.ro că paznicul respectiv nu este angajat al Lidl, ci al unei firme de pază.
”Regretăm situația creată, în care a fost implicat agentul de pază al magazinului nostru din Satu Mare, angajat al unei firme externe care asigură servicii de pază pentru magazinele noastre. Lidl România este o companie care respectă toate drepturile fundamentale ale omului, un angajament ferm pe care îl luăm prin intermediul Codului nostru de Conduită. Vă asigurăm că am luat toate măsurile necesare pentru a sprijini soluționarea acestei situații”, se arată în comunicatul de presă.
Potrivit ziarului local presasm.ro, și poliția din Satu Mare a demarat o anchetă în acest caz.