Președintele Klaus Iohannis a declarat joi, 18 iunie, că este neliniștit din cauza numărului mare de noi cazuri de coronavirus pe care îl înregistrează România în fiecare zi.
El a spus că, în ultimele zile, au fost multe cazuri.
„Sunt îngrijorat. Și azi sunt peste 300 de noi persoane detectate cu acest virus”, a spus președintele Iohannis.
„E cazul să mai subliniez o dată câteva lucruri. S-a renunțat la multe restricții, dar dați-mi voie să fiu foarte clar. Virusul nu pleacă în vacanță, nici în concediu. Virusul este în comunitate. Virusul nu pleacă nici dacă votează Parlamentul sau opoziția (starea de alertă – n.r.)”, a declarat Klaus Iohannis.
„Feriți-vă de virus. Masca vă protejează și îi protejează pe ceilalți. Distanța trebuie păstrată peste tot unde se poate. Igiena mâinilor este importantă”, a completat el.
Președintele a declarat că autoritățile nu doresc să impună din nou măsuri de restricție deoarece își doresc să revigoreze economia, iar românii să aibă o viață normală.
„Dar nu se poate fără aceste reguli minimale. Așa că vă rog să le respectați”, a mai spus Klaus Iohannis.
Joi, 18 iunie, au fost depistate 320 de noi cazuri de îmbolnăvire cu SARS-CoV-2. Iar miercuri, 17 iunie, numărul de noi cazuri a fost și mai mare, Grupul de Comunicare Strategică anunțând 345 de noi cazuri.
Astăzi, 2,59% dintre cei testați au fost depistați pozitiv. Ieri, acest procent a fost de 2,94%, după ce în ultima săptămână a atins un vârf de 4,5%.
Față de perioada de dinainte de relaxare acest procent este într-o creștere ușoară. Dacă înainte de aplicarea măsurilor de relaxare el ajunsese chiar și la sub 2%, cu un minimum de 1,2%, el a ajuns acum și pe la 3-4%.
La vârful pandemiei a fost înregistrat un vârf de 18,9%.