Fotbalistele României, învinse fără să piardă. Cum au ratat o calificare istorică

România a ratat calificarea la Euro 2017, după două meciuri foarte încinse (FRF)

În fața a peste 7.000 de spectatori, o asistență-record pentru fotbalul feminin românesc, naționala fetelor a ratat dramatic calificarea la Euro 2017.

După 0-0 în Portugalia, naționala feminină de fotbal a României nu a izbutit să le răpună pe lusitane la Cluj Napoca.

După 90 de minute de fotbal intens, cu destul de puține ocazii de gol, cele două echipe au intrat în prelungiri.

În finalul primei reprize suplimentare, portugheza Norton a deschis scorul, șutând puternic din mijlocul careului, printre picioarele unei apărătoare a României, aflate în fața porții.

Tricolorele nu s-au dat bătute și Rus a egalat cu un șut frumos, lângă bară, în minutul 111. Ar mai fi fost timp pentru un gol istoric, însă acesta nu vine, iar româncele termină meciul în lacrimi.

Ar fi fost prima calificare a naționalei României la un turneu final.

România – Portugalia 1-1

Au marcat: Rus (111) / Norton (105)

România: 1. Andreea Părăluță — 15. Olivia Oprea, 3. Lidia Havriștiuc, 6. Maria Ficzay, 11. Florentina Olar (căpitan) — 8. Ștefania Vătafu, 4. Ioana Bortan — 5. Adina Giurgiu (9. Laura Rus, 85), 10. Andreea Voicu, 14. Alexandra Lunca — 18. Mihaela Ciolacu (17. Mara Bâtea, 70; 7. Raluca Sârghe, 110). Selecționer: Mirel Albon

Portugalia: 12. Patricia Morais — 5. Matilde Fidalgo, 4. Silvia Rebelo, 15. Carole Costa, 9. Ana Borges — 20. Suzane Pires, 14. Dolores Silva, 19. Amanda Da Costa (13. Fatima Pinto, 46) — 10. Ana Leite (8. Andreia Norton, 78), 18. Carolina Mendes (16. Diana Silva, 64), 7. Claudia Neto (căpitan). Selecționer: Francisco Neto.