Doina, o localnică din Crevedia, le-a povestit jurnaliștilor că l-a sunat pe patronul stației GPL cu aproximativ o lună înainte de producerea exploziei pentru a-i spune că în zonă miroase a gaz.
Femeia i-a spus lui Ionuț Doldurea, patronul stației GPL, că miroase puternic a gaz. Femeia locuia într-o casă în imediata apropiere a stației.
Ionuț Doldurea, fiul primarului Ion Doldurea din Caracal, i-a spus însă că el nu mai desfășoară nicio activitate în stația respectivă.
„Exact așa mi-a și spus: „eu am activitatea întreruptă, oameni răi care mi-au făcut reclamație, primăria și pompierii mi-au închis activitatea. Eu nu mai funcționez acolo.””, a relatat femeia.
Acum, locuința sa este complet distrusă. „Aici a aterizat un camion. Deci ăsta este camionul, o cabină care a aterizat pe acoperișul foișurului și a căzut lângă, a ars în totalitate, n-a mai rămas nimic din el”, a explicat Doina pentru postul de televiziune Digi 24.
Femeia locuia împreună cu copiii și părinții săi în casa din Crevedia. Familia nu mai are nici haine, documente sau bani, iar oamenii stau pe la prieteni.
Și alte familii din Crevedia sunt în aceeași situație. Oamenii speră că vor fi despăgubiți de firma care deținea stația ilegală de GPL.
3 oameni au murit în urma exploziei de la Crevedia. Toți 3 erau locuitori din comună.