Gimnastica românească a dezamăgit la Jocurile Europene

Doar micuța Silvia Zarzu are șanse la o medalie, în finala de la sărituri (youtube.com)

Gimnastele din România au încheiat concursul pe echipe pe locul șapte, în timp ce gimnaștii s-au clasat pe nouă, după evoluții slabe, la Jocurile Europene de la Baku.

Andreea Iridion, Laura Jurcă și Silvia Zarzu nu au fost implicate în cursa pentru medalii, având exerciții ezitante, cu destul de multe ratări.

Aurul a fost câștigat de gimnastele din Rusia, în timp ce argintul a revenit Germaniei, iar bronzul – Olandei.

Cele mai bune note au fost obținute la sărituri, în timp ce punctajul total al echipei României a fost mult afectat de ratările de la paralele – cel mai problematic aparat pentru tricolore.

La individual compus, doar Andreea Iridon a prins finala, abia de pe locul 17, ea urmând să evolueze și în finalele de la bârnă, unde s-a calificat cu a șasea notă, și la paralele (ultima).

Silvia Zarzu va intra în finala de la sol, unde a obținut a doua notă în calificări.

Rezultatele gimnaștilor români la Baku sunt și mai îngrijorătoare. Echipa formată din Vlad Cotuna, Marius Berbecar și Cristian Bățagă s-a clasat pe locul 9 în finală. Rusia a câștigat medalia de aur, în timp ce podiumul a fost completat de ucraineni (argint) și azeri.

Vlad Cotuna a izbutit calificarea în finala de la individual compus, cu 85,365 puncte (locul 9). Bebecar a intrat cu a doua notă în finala de la paralele, în timp ce Bățagă pleacă cu a șaptea șansă, după calificări, în finala de la inele.

Locuri de muncă în centre de lux din cele mai frumoase orașe europene. Salariile ajung la 2.500 de lire