Andreea Chițu, fata de aur a României

Românca Andreea Chițu a câștigat medalia de aur la Jocurile Europene de la Baku în competiția de judo, la categoria 52 de kilograme.

Este al doilea titlu continental cucerit de judoka în vârstă de 27 de ani, născută în Bolintin-Vale.

Andreea mai cucerise aurul european și la Celiabinsk, în 2012, fiind medaliată cu argint la Budapesta, în 2013, și cu bronz la Montpellier, anul trecut.

La Baku, românca și-a învins clar adversarele pe tatami. A trecut prin ipon de israelianca Roni Schwartz. În ”sferturi”, a învins-o pe italianca Odette Giuffrida, prin yuko, iar în semifinale a eliminat-o pe nemțoaica Mareen Kraeh, prin ippon.

În finală, Andreea Chițu a învins-o pe franțuzoaica Annabelle Euranie și a adus al doilea titlu pentru România la Jocurile Europene de la Baku. Primul aur fusese cucerit de spadasina Ana Maria Brânză.