Ștefania Dobre, fata de aur a României

Ștefania Dobre este o mare speranță a sportului românesc (European Judo Union)

O sportivă din România a reușit ieri o performanță extraordinară: a devenit campioană europeană la juniori.

Ștefania Dobre, o tânără judoka din România, care concurează la categoria 57 de kilograme, a adus primul titlu continental pentru delegația tricoloră la campionatele pentru juniori de la Oberwart (Austria).

Românca a învins-o, mai întâi, pe belgianca Mina Libeer, iar apoi a trecut de poloneza Julia Kowalcyzk. În semifinale, Ștefania a fost mai bună decât britanica Bekky Livesey, în timp ce în finală s-a impus în fața Cadillei Acevedo, din Spania.

Clujeanca nu este la prima performanță notabilă din carieră. Ea a câștigat medalia de aur și la Campionatele Europene de Judo pentru cadeți din Estonia, în 2012, dar și la cel din Muntenegru, din 2013.

La Campionatul European din Oberwart, care se încheie duminică, participă 410 sportivi din 42 de naţiuni.

Până acum, doar Ștefania Dobre a reușit să ducă tricolorul pe podiumul competiției din Austria.

Dacă v-a plăcut acest articol, alăturați-vă, cu un Like, comunității de cititori de pe pagina noastră de Facebook.