Handbalul românesc trăiește. Naționala de tineret este în semifinale la Mondiale

România - Croația 21-20, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal Under 20!

Tinerele hanbaliste din România țintesc titlul mondial la Moscova (frh.ro)

Naționala feminină de tineret a României s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de la Moscova, după un meci tensionat cu Croația.

Tinerele jucătoare române, care în urmă cu doi ani ieșeau campioane mondiale la junioare, au revenit extraordinar în fața croatelor.

Ex-iugoslavele au început meciul în forță și s-au desprins rapid la 5-1. În minutul 22, scorul era 10-6 pentru croate, însă româncele au strâns rândurile și până la pauză au marcat de cinci ori fără să primească vreun gol.

România s-a desprins în partea secundă, grație intervențiilor excelente ale portarului Iulia Dumanska (n.r. – în total, 15 parade). Tricolorele au condus cu 19-16, însă croatele au reușit să strângă diferența la un singur gol.

Când mai erau doar 12 secunde de joc, Croația a irosit o aruncare de la 7 metri, prin care putea egala scorul. Tensiunea s-a risipit doar odată cu finalul partidei, când tabela a arătat România 21 – Croația 20.

Cele mai bune marcatoare ale României au fost Alina Ilie, cu 8 goluri, și Alexandra Dindiligan, cu 5 reușite.

În semifinale, joi, de la ora 20:00, România va întâlni puternica echipă a Danemarcei. Nordicele au câștigat anul trecut titlul european la tineret.

În cealaltă semifinală se întâlnesc gazdele, Rusia, și Germania.