O familie din comuna ieșeană Miroslava, care a rămas fără casă în urma unui incendiu, a primit cheile unei noi case, care a fost ridicată în timp record de voluntarii campaniei Casa Share, de pe Facebook.
Un scurtcircuit a provocat, în urmă cu o lună, un incendiu care le-a distrus casa, însă acum, cei cinci membri ai familiei au o nouă locuință.
Trei dormitoare, un hol, bucătărie și baie, toate construite de la zero de voluntari, reprezintă noua casă a familiei din localitatea ieșeană.
În doar o lună de zile, campania Casa Share a reușit să strângă banii necesari pentru cumpărarea materialelor de construcție, dar și voluntarii care să ajute la ridicarea locuinței.
![Casa Share 4 (Facebook Casa Share)](https://greatnews.ro/wp-content/uploads/2015/09/casa-share1.jpg)
”Este un caz de urgență. Copiii stau pe jos, dorm într-o șură și nu au nimic. Trebuie să o terminăm cât mai repede, am să mobilizez tot ce prind”, spunea Bogdan Tănase, mobilizatorul campaniei.
![Casa Share 4 (Facebook Casa Share)](https://greatnews.ro/wp-content/uploads/2015/09/casa-share2.jpg)
În doar 28 de zile, vecinii, rudele, familia și alți voluntari au ajutat la ridicarea acestei noi case. Este a patra locuință construită de Casa Share în județul Iași.
![Așa arăta casa familiei din Miroslava după incendiu (Facebook Casa Share)](https://greatnews.ro/wp-content/uploads/2015/09/casa-share-4.jpg)
Recomandările editorilor GreatNews:
- Unul dintre cele mai frumoase sate din România poate fi admirat acum de la înălțime
- Propunere UE. Câți refugiați ar putea primi România
- Reduceri eMAG televizoare. Prețuri și cu 900 de lei mai mici
- Locuri de muncă la Orange, Vodafone, Telekom, RCS&RDS. Lista joburilor scoase la concurs
- Locuri de muncă în vânzări, în Germania, Austria, Anglia. Salariile ajung la 3.400 de euro