Premieră incredibilă: Spania are cinci echipe în Liga Campionilor

Din cele 32 de echipe prezente în grupele Ligii Campionilor, cinci sunt din Spania (Facebook Valencia CF)

În timp ce multe țări, printre care și România, privesc de ani buni spectacolul Ligii Campionilor doar la televizor, Spania trimite un sfert din echipele din prima ligă în grupele competiției continentale de elită.

Este pentru prima oară în istoria Ligii Campionilor când o țară va fi reprezentată de cinci echipe în faza grupelor.

FC Barcelona, deținătoarea trofeului, Real Madrid, câștigătoare în 2014 și Atletico Madrid, finalistă în 2014, aveau locurile asigurate în grupele Ligii Campionilor de la finalul sezonului în Primera Division, unde au ocupat podiumul.

Celor trei li s-a alăturat FC Sevilla, campioana din Liga Europa, care primește din acest an dreptul de a juca direct în grupele celei mai importante și bogate competiții sportive din Europa.

Aseară, în play-off, Valencia, care a încheiat pe locul 4 în Spania în sezonul precedent, a reușit să o elimine pe AS Monaco și s-a calificat și ea în faza grupelor.

Monegascii au câștigat cu 2-1 aseară, însă ”liliecii” se impuseseră în prima manșă cu 3-1.

Chiar dacă nu este cel mai puternic din punct de vedere financiar, fotbalul spaniol domină competițiile europene. Spania este pe primul loc în topul coeficienților și a câștigat Liga Campionilor de patru ori în ultimii șapte ani.

Astăzi au loc ultimele partide din play-off, iar tragerea la sorți a grupelor are loc mâine.

România nu a mai avut o reprezentantă în grupele Ligii Campionilor din sezonul 2013-14, când Steaua București s-a clasat pe ultimul loc, într-o grupă cu Schalke 04, FC Basel și Chelsea Londra.

În acest sezon, Steaua a fost eliminată în turul 3 preliminar de campioana Serbiei, Partizan Belgrad.

Dacă v-a plăcut acest articol, alăturați-vă, cu un Like, comunității de cititori de pe pagina noastră de Facebook.