Regizorul francez Jacques Audiard a câştigat marele trofeu Palme d’Or, pentru lungmetrajul „Dheepan”, la gala celei de-a 68-a ediţii a Festivalului Internaţional de Film de la Cannes, care a avut loc duminică seară.
Competiţia oficială a Festivalului de Film de la Cannes, desfășurată între 13 și 24 mai, a inclus în acest an 19 lungmetraje, printre care s-au aflat și cele regizate de cineaşti celebri, precum Jacques Audiard, dar şi Gus Van Sant, Matteo Garrone şi Paolo Sorrentino.
La gala celei de-a 68-a ediţii a Festivalului Internaţional de Film de la Cannes, pelicula „Son of Saul”, cu actorul român Levente Molnár în distribuţie, a primit Marele Premiu al Juriului.
Iată mai jos și celelalte premii, dar și românii care au reușit să impresioneze juriile anul acesta:
Competiţia oficială:
Palme d’Or – „Dheepan”, de Jacques Audiard
Marele Premiu al Juriului (Grand Prix) – „Saul Fia/ Son of Saul”, de László Nemes, cu românul Levente Molnár în distribuţie
Premiul Juriului – „The Lobster”, de Yorgos Lanthimos
Premiul pentru regie – Hou Hsiao Hsien, pentru „The Assassin/ Nie Yinniang”
Premiul pentru scenariu – Michel Franco, pentru „Chronic”
Premiul pentru interpretare masculină – Vincent Lindon, pentru rolul „La Loi Du Marché”, de Stéphane Brizé
Premiul pentru interpretare feminină – Rooney Mara, pentru rolul din „Carol”, de Todd Haynes, şi Emmanuelle Bercot, pentru rolul din „Mon Roi”, de Maïwenn
Caméra d’Or – „La tierra y la sombra”, de César Augusto Acevedo
Palme d’Or pentru scurtmetraj – „Waves ’98”, de Ely Dagher
Palme d’Or onorific: Agnès Varda.
Un Certain Regard:
Marele Premiu – „Hrútar/ Rams”, de Grímur Hákonarson
Premiul juriului – „Zvizdan/ The High Sun”, de Dalibor Matanić
Premiul pentru regie – Kiyoshi Kurosawa, pentru „Kishibe no tabi/ Journey to the Shore”
Premiul Un Certain Talent – „Comoara”, de Corneliu Porumboiu
Premiul special al juriului (Prix de l’avenir): „Masaan”, de Neeraj Ghaywan, şi „Nahid”, de Ida Panahandeh.
Premiile criticii internaţionale – FIPRESCI:
„Son of Saul”, de László Nemes, cu românul Levente Molnár (competiţia oficială)
„Masaan”, de Neeraj Ghaywan (Un Certain Regard)
„Paulina”, de Santiago Mitre (Semaine de la Critique).
Premiile juriului ecumenic:
Marele Premiu: Nanni Moretti, pentru „My Mother”
Menţiuni: „The Measure of a Man”, de Stephane Brize, şi „Taklub”, de Brillante Mendoza.
Semaine de la Critique:
Marele premiu – „Paulina”, de Santiago Mitre
Révélation France 4 – „La Tierra y la Sombra”, de Cesar Augusto Acevedo
Aide Fondation Gan à la Diffusion – „Ni le ciel, ni la terre”, de Clément Cogitore
Premiul Découverte – „Varicella”, de Fulvio Risuelo
Premiul SACD – „La Tierra y la Sombra”, de Cesar Augusto Acevedo.
Premiul Canal+ – „Ramona”, de Andrei Creţulescu
Cinéfondation:
Premiul I – „Share”, de Pippa Bianco
Premiul al II-lea – „Locas Perdidas”, de Ignacio Juricic Merillán
Premiul al III-lea – „The Return of Erkin”, de Maria Guskova, şi „Victor XX”, de Ian Garrido López.
Quinzaine des Réalisateurs:
Premiul Art Cinema – „Embrace of the Serpent”, de Ciro Guerra
Premiul SACD – „My Golden Days”, de Arnaud Desplechin
Premiul Europa Cinemas Label – „Mustang”, de Deniz Gamze Ergüven
Premier Prix Illy pentru scurtmetraj – „Rate Me!”, de Fyzal Boulifa
Menţiune specială- „The Exquisit Corpus”, de Peter Tscherkassky.
Carrosse d’Or – Jia Zhangke
Women In Motion Award: Jane Fonda
Queer Palm – „Carol”, de Todd Haynes
Palm Dog – Lucky din „Arabian Nights”, de Miguel Gomes
Recomandările editorilor GreatNews:
Premiu important pentru filmul românesc, la Cannes
Un nou tip de turism atrage tot mai mulți vizitatori în România
A murit matematicianul din „A Beautiful Mind”. De ce laureatul Nobel va rămâne în istorie
Job de vis în Austria, pentru iubitorii de munte
Încă 2 zile de reduceri uriașe la eMAG