Se caută bone și îngrijitori de bătrâni. Salariu: 8.500 de lei net / lună, cazarea și masa sunt gratuite

Românii care își doresc un loc de muncă în străinătate se pot orienta spre unul dintre zecile de locuri de muncă de bone sau de îngrijitori în Marea Britanie.

Unii angajatori oferă cazare și masă gratuite, iar experiența nu este necesară deoarece se asigură training înainte de a începe munca.

Salariile ajung până la 8.500 de lei net pe lună.

Iată câteva dintre cele mai interesante locuri de muncă din acest domeniu:

1. O agenție de recrutare este în căutarea a 10 bone și îngrijitori de bătrâni care să lucreze pentru familii din Anglia.

Pentru bonă, cerințele variază de la o familie la alta, însă în general responsabilitățile sale sunt următoarele:

– să îi trezească pe copii dimineața și să îi pregătească pentru școală
– să îi ajute pe copii să păstreze ordinea în camere și să își facă paturile
– să le prepare copiilor micul dejun și cina
– să strângă vesela după micul dejun
– să se asigure că cei mici au temele făcute pentru școală și să îi conducă la școală dacă se cere
– când copiii sunt la școală: cumpărături, menaj ușor
– să le prepare gustarea sănătoasă de după-amiază
– să îi ajute la teme, să se joace cu ei și să îi supravegheze
– să îi obișnuiască cu rutina băii și să îi pregătească de culcare

Pentru îngrijitorii de bătrâni responsabilitățile sunt de îngrijitor la domiciliu.

Plata ajunge până la 1.000 de euro pe lună.

AICI puteți afla mai multe informații despre aceste locuri de muncă și puteți aplica.

2. Grupul de firme INTERNATIONAL WORK& STUDIES / AU-PAIR ROMANIAN INSTITUTE caută 50 de bone care să lucreze în Anglia. Nu se cere comision de plecare.

Nu există limită de vârstă pentru aplicanți.

Se oferă:
– permis de rezidență pe perioadă nelimitată în Marea Britanie
– pensiune totală (cazare şi masă)
– de la 800 euro net / lună, în funcţie de experienţă, orele de muncă şi vârsta copiilor cu care se lucrează.

3. Una dintre companiile de top de plasare a forțelor de muncă din Europa caută 50 de îngrijitoare la domiciliu care să muncească în Anglia.

Experiența anterioară reprezintă un avantaj, dar nu este obligatorie.

Îngrijitoarele vor merge la locuința clienților în timpul zilei, oferind servicii de la simpla companie la ajutor de specialitate acolo unde este nevoie. Carnetul de conducere nu este obligatoriu pentru acest rol.

Îngrijitoarele vor avea garantat minimum 40 de ore pe săptămână și vor câștiga până la 2.000 de euro pe lună.

4. O agenție de recrutare caută 25 de persoane care să îngrijească bătrâni în Anglia.

Nu este necesară experiența în muncă deoarece angajatorul din Anglia ofera training fiecărui candidat pe durata a 4 zile.

Ce se oferă:

– Salariu: minim 22.800 lire/an = 475-569 lire/brut/săptămână (1.900-2.000 lire/lună, adică până la 2.320 de euro pe lună sau 8.500 lei/net/lună), plătit la două săptămâni
– contract de muncă pe perioadă nedeterminată
– 2 -3 ore libere/zi
– cazare (cameră separată) plus masă asigurate gratuit pe durata plasamentului
– concediu plătit 28 de zile/an
– înregistrare la schema SSP (schema de pensii) și Nino (asigurare medicala)
– deschidere cont bancar
– program flexibil de muncă (de exemplu: 4 săptămâni muncă, două săptămâni libere sau 8 săptămâni muncă, două săptămâni libere; sunt posibile diferite combinații în funcție de necesitățile clienților).

Dacă acest articol vi s-a părut util și vreți să fiți la curent și cu alte oferte de pe piața muncii, alăturați-vă, cu un Like, comunității de cititori de pe pagina noastră de Facebook.