Succes senzațional al handbalistelor din România: Mai bune decât campioanele mondiale!

Aurelia Brădeanu a strălucit în victoria României cu Brazilia (Facebook)

Cu toate că nu a convins în fața grupelor, naționala feminină de handbal a României a reușit o victorie de senzație la Campionatele Mondiale, trecând cu 25-22 de deținătoarea titlului, Brazilia.

România s-a calificat în sferturile de finală ale competiției din Danemarca, după un meci splendid, tensionat.

Tricolorele au condus de la începutul până la sfârșitul meciului, la pauză diferența fiind de cinci goluri, scor 13-8.

Cea mai bună marcatoare a României în poarta sud-americancelor a fost Aurelia Brădeanu, cu 7 goluri.

Campioana mondială din 2013 nu a reușit mai nimic în fața româncelor antrenate de suedezul Tomas Ryde, care duce selecționata noastră în sferturile de finală la Mondiale pentru prima oară în ultimii șase ani.

„Foarte multe lucruri le-am pus cap la cap din meciurile dinainte, ne-am pregătit foarte bine, a fost foarte mult antrenament mental şi psihologic. Am avut un final de meci cu apărarea foarte bună, Paula Ungureanu a fost extraordinară, Geiger şi-a îmbunătăţit jocul mult. Urmează jocul cu Danemarca, va fi o nouă provocare şi va fi foarte frumos. Vom lua totul pas cu pas”, a spus Tomas Ryde, citat de Mediafax.

România va întâlni țara-gazdă Danemarca în partida următoare. Danezele, medaliate cu bronz la precedenta ediție a Campionatelor Mondiale, s-au impus în optimile de finală, în derby-ul local cu Suedia, scor 26-19.