Partidul Social Democrat a înregistrat unul dintre cele mai slabe rezultate din istorie la alegerile locale 2020.
PSD a pierdut Primăria Generală a Municipiului București, iar cel mai mare oraș din România pe care încă îl conduce este Craiova, unde Olguța Vasilescu a câștigat detașat. Oltenia rămâne fieful PSD, cu toate că orașe mari precum Târgu Jiu și Râmnicu Vâlcea nu mai sunt în sfera de influență a social-democraților.
Dacă ”dreapta” s-a impus la București, Cluj-Napoca, Timișoara, Iași, Constanța, Brașov, Ploiești sau Oradea, PSD a obținut victorii la Pitești, Galați, Brăila, Drobeta Turnu Severin, Slatina, Alexandria, Târgoviște, Buzău, Vaslui, Focșani, Botoșani și Zalău.
Iată cum arată lista învingătorilor în marile orașe din România la alegerile locale 2020:
1. Alba Iulia (Alba)
USR: Gabriel Pleșa
2. Arad (Arad)
PNL: Călin Bibarț
3. Pitești (Argeș)
PSD: Cristian Gentea
4. Bacău (Bacău)
USR: Lucian Stanciu Viziteu
5. Oradea (Bihor)
PNL: Florin Birta
6. Bistrița (Bistrița-Năsăud)
PNL: Ioan Turc
7. Botoșani (Botoșani)
PSD: Cosmin Andrei
8. Brașov (Brașov)
USR: Allen Coliban
9. Brăila (Brăila)
PSD: Marian Dragomir
10. București
INDEPENDENT: Nicușor Dan
Sector 1: Clotilde Armand (USR)
Sector 2: Radu Mihaiu (USR)
Sector 3: Robert Negoiță (Alianța Pro București)
Sector 4: Daniel Băluță (PSD)
Sector 5: Cristian Popescu Piedone (PPU-SL)
Sector 6: Ciprian Ciucu (PNL)
11. Buzău (Buzău)
PSD: Constantin Toma
12. Reșița (Caraș-Severin)
PNL: Ioan Popa
13. Călărași (Călărași)
14. Cluj-Napoca (Cluj)
PNL: Emil Boc
15. Constanța (Constanța)
PNL: Vergil Chițac
16. Sfântu Gheorghe (Covasna)
UDMR: Antal Arpad
17. Târgoviște (Dâmbovița)
PSD: Cristian Stan
18. Craiova (Dolj)
PSD: Olguța Vasilescu
19. Galați (Galați)
PSD: Ionuț Pucheanu
20. Giurgiu (Giurgiu)
PNL: Adrian Anghelescu
21. Târgu Jiu (Gorj)
PNL: Marcel Romanescu
22. Miercurea Ciuc (Harghita)
UDMR: Korodi Attila
23. Deva (Hunedoara)
PNL: Florin Oancea
24. Slobozia (Ialomița)
PNL: Dragoș Soare
25. Iași (Iași)
PNL: Mihai Chirica
26. Baia Mare (Maramureș)
INDEPDENDENT: Cătălin Cherecheș
27. Drobeta-Turnu Severin (Mehedinți)
PSD: Marius Screciu
28. Târgu Mureș (Mureș)
UDMR: Soos Zoltan
29. Piatra Neamț (Neamț)
PNL: Andrei Carabelea
30. Slatina (Olt)
PSD: Emil Moț
31. Ploiești (Prahova)
PNL: Andrei Voloșevici
32. Satu Mare (Satu Mare)
UDMR: Kereskenyi Gabor
33. Zalău (Sălaj)
PSD – Ionel Ciunt
34. Sibiu (Sibiu)
FDGR: Astrid Fodor
35. Suceava (Suceava)
PNL: Ion Lungu
36. Alexandria (Teleorman)
PSD: Victor Drăgușin
37. Timișoara (Timiș)
USR: Dominic Fritz
38. Tulcea (Tulcea)
PNL: Ștefan Ilie
39. Vaslui (Vaslui)
PSD: Vasile Pavăl
40. Râmnicu Vâlcea (Vâlcea)
PE: Mircea Gutău
41. Focșani (Vrancea)
PSD: Cristi Valentin Misăilă