AcasăCine, Ce, Cum?TOP 20. Companiile de stat cu cele mai mari datorii la bugetul...

TOP 20. Companiile de stat cu cele mai mari datorii la bugetul României

-

Printre companiile de stat cu cele mai mari datorii se numără Societatea Națională a Căilor Ferate Române RA, CFR Marfă, Complexul Energetic Hunedoara și Societatea Comercială pentru Închiderea-Conservarea Minelor SA. Fiecare dintre aceste companii are datorii la bugetul de stat de peste 1 miliard de lei (aproape 200 de milioane de euro).

Analistul economic Iancu Guda a publicat o listă cu cei mai mari 100 de restanțieri la bugetul de stat, listă pe care, deloc surprinzător, se regăsesc și numeroase companii de stat. Datoriile se referă la taxe și impozite care au fost declarate și înregistrate la ANAF, dar care nu au fost colectate (plătite).

În total, peste 40.000 de companii din România datorează 84 de miliarde de lei (circa 16,5 miliarde de euro), iar peste un sfert din sumă (25 de miliarde de lei, adică în jur de 4,9 miliarde de euro) este datorată doar de primele 100 de companii din clasament.

Pentru comparație, deficitul bugetar al României pentru primele 3 luni ale anului 2025 a fost de 44 de miliarde de lei (2,3% din PIB), iar pentru primele 5 luni din 2025 a fost de 64 de miliarde de lei (3,39% din PIB). Prin urmare, doar din aceste taxe și impozite datorate și necolectate de statul român s-ar putea acoperi deficitul bugetar pentru mai bine de jumătate de an.

Iată, mai jos, clasamentul companiilor de stat care au cele mai mari datorii la bugetul României:

1. Societatea Națională a Căilor Ferate Române RA, datorii de 1,28 de miliarde de lei. Această societate nu trebuie confundată cu CFR Călători (care se ocupă de transportul de călători) sau cu Compania Națională de Căi Ferate CFR SA (care se ocupă de administrarea infrastructurii feroviare din țara noastră).

Societatea Națională a Căilor Ferate Române RA este o unitate aflată în subordinea Ministerului Transporturilor și Infrastructurii. Înființată în 1992, această societate are codul CAEN Activități de contabilitate și audit financiar, consultanță în domeniul fiscal. Potrivit termene.ro, societatea avea peste 240 de milioane de lei datorii încă din anul 2015.

În anii 2013, 2014 și 2015, compania a avut cifră de afaceri 0, profit 0, și doar 1 angajat. Nici pe site-ul Ministerului Finanțelor nu există date fiscale mai recente referitoare la această companie care nu și-a plătit nici până în ziua de azi datoriile către stat. Însă pe site-ul Ministerului Transporturilor, societatea apare în continuare ca funcționând în subordinea ministerului.

Companii de stat … datoare la stat

2. Societatea Națională de Transport Feroviar de Marfă CFR-Marfă SA, datorii de 1,13 miliarde de lei. Compania care se ocupă de transportul de marfă pe calea ferată, și care avea peste 3.000 de angajați în 2024, are de mulți ani probleme financiare grave.

După cum rezultă din bilanțul fiscal pentru anul 2024, CFR Marfă înregistra în acel an datorii de peste 4,7 miliarde de lei (aproape 1 miliard de euro). Această sumă include toate datoriile companiei, atât către furnizori și companii private, cât și cele către bugetul de stat (cele 1,13 miliarde de lei datorate ca taxe și impozite).

Companiile de stat cu cele mai mari datorii la stat

Și activitatea economică a lăsat de dorit, dacă luăm în calcul faptul că CFR Marfă a avut o cifră de afaceri de 677 de milioane de lei și pierderi de aproape 330 de milioane de lei. Cu alte cuvinte, pierderile au fost egale cu aproape jumătate din cifra de afaceri.

3. Societatea Complexul Energetic Hunedoara SA, datorii de 1,05 miliarde de lei. Societatea energetică se ocupă cu exploatarea zăcămintelor de huilă și cu producția, furnizarea și vânzarea de energie electrică produsă pe bază de huilă. Societatea are în subordine Sucursala Electrocentrale Paroșeni din Vulcan, județul Hunedoara, și 5 exploatații miniere (Lonea, Livezeni, Vulcan, Lupeni și Petroșani).

La ora actuală, societatea este în insolvență. Conform bilanțului depus în 2024, societatea mai are în prezent doar 9 angajați. În același an, compania a avut o cifră de afaceri netă de doar 271.000 de lei și a înregistrat pierderi de aproape 5,5 milioane de lei. La acea dată, compania avea datorii de aproape 2,4 miliarde de lei, dintre care peste 1 miliard era reprezentat de taxe și impozite neplătite către bugetul de stat.

Iată și restul listei cu cei mai mari datornici de stat:

4. Societatea Comercială pentru Închiderea-Conservarea Minelor SA, datorii de 1 miliard de lei

5. Societatea Națională a Cărbunelui SA, datorii de 415,8 milioane de lei

6. Compania Locală de Termoficare Colterm SA, datorii de 222,2 milioane de lei

7. Regia Autonomă pentru Activități Nucleare SA, datorii de 220 de milioane de lei

8. Societatea Întreținere și Reparații Locomotive și Utilaje – CFR IRLU SA, datorii de 183 de milioane de lei

9. Centrala Electrică de Termoficare Iași (CET) SA, datorii de 145,5 milioane de lei

10. Regia Autonomă de Transport Public Iași RA, 136,4 milioane de lei

Companiile de stat cu cele mai mari datorii la buget

11. Societatea Națională Îmbunătățiri Funciare SA, 133,8 milioane de lei

12. Construcții Feroviare Moldova SA, datorii de 129,9 milioane de lei

13. Compania Națională Romarm Filiala Uzina Mecanică București SA, 106,6 milioane de lei

14. Societatea Uzina Mecanică Sadu SA Filiala Companiei Naționale Romarm, 98,9 milioane de lei

15. Compania Națională a Cuprului, Aurului și Fierului Minvest Deva Filiala “Ariesmin” Baia de Arieș SA, datorii de 97 de milioane de lei

16. Compania Națională a Cuprului, Aurului și Fierului Minvest Deva Filiana Zlatmin Zlatna SA, datorii de 94 de milioane de lei

17. Compania Națională Romarm SA Filiana Societatea Metrom SA, datorii de 90,8 milioane de lei

18. Compania Națională a Uraniului SA, datorii de 89,2 milioane de lei

19. Centrala Electrică de Termoficare Brașov SA, datorii de 84,8 milioane de lei

20. Compania Națională Romarm SA – Filiala Societatea Uzina Automecanică Moreni SA, datorii de 81,8 milioane de lei

Mai multe informații despre companiile cu datorii la stat puteți găsi accesând baza de date ANAF.

Foto: Petr Štefek / Wikipedia.org

Dacă folosești des Instagram, poți găsi o mulțime de lucruri interesante postate de GreatNews pe contul nostru, accesibil la linkul de mai jos:


Andreea Dogar
Andreea Dogarhttps://greatnews.ro/
Jurnalist GreatNews, lucrez în presa centrală din 2008 și am scris pentru publicații precum Yahoo News România, ziarul „Evenimentul Zilei”, site-ul turism.evz.ro sau revista „National Geographic România”. Scriu cu plăcere reportaje și portrete pe care le ilustrez adesea cu fotografii și cred că baza meseriei de jurnalist stă în munca de teren și în discuțiile cu oamenii. Mă interesează în special temele sociale, drepturile omului, egalitatea de șanse, diversitatea culturală și domenii precum știința și turismul.

RĂMÂI MEREU CONECTAT CU NOI

302,134FaniÎmi place
391CititoriConectați-vă
122AbonațiAbonați-vă
52FollowersFollow

CINE, CE, CUM?

250.000 de români cer coborârea vârstei de răspundere penală la 10...

0
După ce un adolescent în vârstă de 15 ani din județul Timiș a fost ucis de 2 colegi de școală, dintre care unul avea...

Miliardarii americani cu interese în Groenlanda. Lista magnaților tech care au...

0
Deși președintele Donald Trump a legat în mod repetat Groenlanda de nevoia de securitate a SUA, cea mai mare insulă de pe planetă are...

Ce posturi se desființează și unde se taie. 9 măsuri din...

0
În lipsa unei reforme administrativ-teritoriale reale, care ar implica desființarea comunelor cu număr foarte mic de locuitori, comasarea mai multor localități pentru a reduce...