România discută din nou despre siguranța rutieră, dar specialiștii spun că adevărata problemă nu e lipsa legii, ci lipsa de educație.
Parlamentul European a aprobat o revizuire amplă a normelor privind permisele de conducere în Uniunea Europeană, cu scopul de a crește siguranța rutieră și de a reduce numărul de accidente.
Cea mai importantă noutate este introducerea unei perioade de probă de minimum doi ani pentru șoferii debutanți. În acest interval, aceștia vor fi supuși unor reguli mai stricte privind consumul de alcool, purtarea centurii de siguranță și utilizarea sistemelor de protecție pentru copii. De asemenea, tinerii de 17 ani vor putea obține permisul de conducere, însă vor avea dreptul să conducă doar însoțiți de un șofer cu experiență până la împlinirea vârstei de 18 ani.
Expertul în condus defensiv, Titi Aur, spune că România mai are de recuperat în ceea ce privește educația pentru ca tinerii de 17 ani să fie competenți la volan.
„În toată Europa, educația rutieră începe din grădiniță. Copiii trec printr-un sistem complet – reguli, prevenție, conștientizare. La noi, educația rutieră e zero-zero-zero”, afirmă el. „După Revoluție nu s-a mai făcut nimic. Tinerii care ajung la 17 ani n-au habar ce înseamnă pericolul pe stradă. Iar școala de șoferi te învață doar să pleci de pe loc și să bagi în viteză. Nu te învață să anticipezi, să previi, să conștientizezi riscurile. (…)
La noi, în dreapta s-ar urca o mamă care are permis de 20 de ani, dar n-a condus niciodată serios. În alte țări, adulții trec prin programe de actualizare, cursuri de conștientizare. Aici, nimic. Și peste toate astea, circulația e o junglă. O mișcare aproape brauniană, cum zic fizicienii”, a declarat Titi Aur, pentru adevarul.ro.
Pentru Titi Aur, cheia e clară: legea ar fi putut fi benefică doar dacă venea la pachet cu reforme reale în educație și formare. „Așa cum e acum, nu doar că nu va scădea numărul de accidente, dar s-ar putea să crească.”
Dacă folosești des Instagram, poți găsi o mulțime de lucruri interesante postate de GreatNews pe contul nostru, accesibil la linkul de mai jos:








