Rezultate parțiale: PSD a câștigat cele mai multe primării la alegerile locale 2020

Rezultate alegeri 2020
Rezultatele parțiale ale alegerilor locale 2020

PSD a pierdut aproape 300 de primării față de alegerile precedente, în timp ce PNL a obținut un scor-record la alegerile locale, ajungând la 1.237 de primari.

Rezultatele parțiale și numărătorile paralele făcute de partide indică spre o victorie a PSD, în ciuda unui vot politic câștigat de PNL. Astfel, candidații PSD au câștigat 1.438 de localități, în timp ce liberalii s-au impus în alte 1.237, după ce, în 2016, depășiseră pragul de o mie.

UDMR a crescut la 199 de primari, în timp ce primarii PMP vor conduce 50 de localități dîn România. USR-PLUS, care a obținut victorii în câteva mari orașe, precum Timișoara, Brașov sau Bacău, cât și în București, are doar 45 de primari, alianța politică fiind aproape inexistentă în mediul rural.

ProRomânia a câștigat 35 de Primării, iar ALDE are 15.

Câștigătorii alegerilor locale 2020 pentru reședințele de județ:

1. Alba Iulia – Gabriel Pleşa (USR PLUS) 2. Arad – Călin Bibarţ (PNL) 3. Piteşti – Cristian Gentea (PSD) 4. Bacău – Lucian Stanciu Viziteu (USR PLUS) 5. Oradea – Florin Birta (PNL) 6. Bistriţa – Ioan Turc (PNL) 7. Botoşani – Cosmin Andrei (PSD) 8. Braşov – Allen Coliban (USR PLUS) 9. Brăila – Marian Dragomir (PSD) 10. Buzău – Constantin Toma (PSD) 11. Reşiţa – Ioan Popa (PNL) 12. Călăraşi Marius Dulce (PSD) 13. Cluj-Napoca – Emil Boc (PNL) 14. Constanţa – Vergil Chiţac (PNL) 15. Sfântu Gheorghe – Antal Arpad (UDMR) 16. Târgovişte – Cristian Stan (PSD) 17. Craiova – Lia Olguţa Vasilescu (PSD) 18. Galaţi – Ionuţ Pucheanu (PSD) 19. Giurgiu – Adrian Anghelescu (PNL) 20. Târgu Jiu – Marcel Romanescu (PNL) 21. Miercurea Ciuc – Korodi Attila (UDMR) 22. Deva – Florin Oancea (PNL) 23. Slobozia – Dragoş Soare (PNL) 24. Iaşi – Mihai Chirica (PNL) 25. Baia Mare – Cătălin Cherecheş (independent) 26. Drobeta-Turnu Severin – Marius Screciu (PSD) 27. Târgu Mureş – Soos Zoltan (UDMR) 28. Piatra Neamţ – Andrei Carabelea (PNL) 29. Slatina – Emil Moţ (PSD) 30. Ploieşti – Andrei Voloşevici (PNL) 31. Satu Mare – Kereskenyi Gabor (UDMR) 32. Zalău – Ionel Ciunt (PSD) 33. Sibiu – Astrid Fodor (FDGR) 34. Suceava – Ion Lungu (PNL) 35. Alexandria – Victor Drăguşin (PSD) 36. Timişoara – Dominic Fritz (USR PLUS) 37. Tulcea – Ştefan Ilie (PNL) 38. Vaslui – Vasile Pavăl (PSD) 39. Râmnicu Vâlcea – Mircea Gutău (Partidul Ecologist) 40. Focşani – Cristi Misăilă (PSD)

Cine a câștigat Consiliile Județene

PSD a câștigat alegerile pentru președinții Consiliilor Județene în 20 de județe, în timp ce PNL s-a impus în 17. UDMR are 4.

Alba – PNL – Ioan Dumitrel
Arad – PNL – Iustin Cionca
Argeș – PSD – Ion Mânzână
Bacău – PSD – Valentin Ivancea
Bihor – PNL – Ilie Bolojan
Bistrița – PSD – Radu Moldovan
Botoșani- PSD – Doina Fedorovici
Brașov – PNL – Adrian Ioan Veștea
Brăila-PSD – Iulian Francisk Chiriac
Buzău – PSD – Petre Emanoil Neagu
Călărași – PSD – Vasile Iliuță
Caraș Severin – PNL – Romeo Dunca
Cluj – PNL – Alin Tișe
Constanța – PNL – Mihai Lupu
Covasna – UDMR – Tamaș Sandor
Dâmbovița – PSD – Corneliu Ștefan
Dolj – PSD – Cosmin Vasile
Galați – PSD – Costel Fotea
Giurgiu – PNL – Dumitru Beianu
Gorj – PSD – Cosmin Popescu
Harghita – UDMR – Borboly Csaba
Hunedoara – PSD – Laurențiu Nistor
Ialomița – PSD – Marian Pavel
Iași – PNL – Costel Alexe
Ilfov – PNL – Thuma Hubert
Mureș – UDMR – Peter Ferenc
Maramureș – PNL – Ionel Bogdan
Mehedinți – PSD – Aladin Georgescu
Neamț – PSD – Ionel Arsene
Olt – PSD – Marius Oprescu
Prahova – PNL – Iulian Dumitrescu
Sălaj – PNL – Iancu Sălăjanu
Satu Mare – UDMR – Pataki Csaba
Sibiu – PNL – Daniela Cîmpean
Suceava – PNL – Gheorghe Flutur
Teleorman – PSD – Adrian Gâdea
Timiș – PNL – Alin Nica
Tulcea – PSD – Horia Teodorescu
Vâlcea – PSD – Constantin Rădulescu
Vaslui – PSD – Dumitru Buzatu
Vrancea – PNL – Cătălin Toma.