Călin Georgescu a declarat la ieșirea de la Parchetul General, unde a fost adus pentru a i se aduce mai multe acuzații, inclusiv de instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale, că nimic nu îl mai surprinde, și că „sistemul funcționează cât mai poate” deoarece este „la faza de final”.
În fața susținătorilor adunați în fața Parchetului General, Călin Georgescu a oferit un scurt interviu postului de televiziune Realitatea Plus, care îl susține pe fostul candidat la alegerile prezidențiale. „Nu mă surprinde nimic. Îmi amintesc de mentalitatea și de sistemul comunist din anii ’50, nu-i nicio diferență, noi mergem înainte. Poporul demonstrează, noi suntem România, noi suntem puterea, și noi suntem această țară. Iar această țară nu va sta în genunchi în fața nimănui”, a declarat Geogescu.
Întrebat de reporter dacă se aștepta să fie pus sub acuzare, fostul candidat la prezidențiale a răspuns afirmativ: „Da, era de așteptat pentru că ce ne-au pregătit pe 6 decembrie este o uriașă bogăție. Dar sincer, dacă noi treceam, uite-aici este George Simion, dacă noi treceam la 8 decembrie, eu nu știam ce este aici. (…) Una peste alta, pe 6 decembrie, ne-au făcut o mare favoare. Corupția a fost arătată pe viu, toată omenirea știe ce se întâmplă în România cu acest sistem.”
„Nu pot decât să salut inițiativa de disperare. Nu este doar de-aicia, este combină cu Bruxelles-ul (disperarea – n.r.). Este o poziție care ne-a arătat că sistemul funcționează cât mai poate. E, desigur, la faza de final. Dar categoric știm că nu este vorba doar de lacheismul de serviciu de-aici din interior, sub nicio formă. E vorba și de ce se întâmplă la Bruxelles, iar ceea ce dovedește astăzi America, prin președintele Trump și Vance, este exact demonstrația clară că suntem pe drumul cel bun, că toată această corupție uriașă la nivel mondial va fi deconspirată, iar sancțiunile americane vor clarifica situația și în România cu mare certitudine”, a mai declarat el.
Întrebat dacă crede că va fi lăsat să candieze, Georgescu a răspuns că nu este îngrijorat: „Uitați-vă ce-i aici. Nu mai contează nimic, decât poporul român. Este aici George Simion, partidele care sunt patriotice, partidele neparlamentare, deci nu îmi fac griji.”
Începând de azi, Călin Georgescu se află sub control judiciar timp de 60 de zile. El este cercetat de procurori pentru săvârșirea a 6 infracțiuni:
-instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale, în formă tentată, prev. de art.47 C.p rap. la art.32 C.p. rap. la art.397 alin.2 C.p
-comunicarea de informații false, prev. de art.404 C.p.
-fals în declarații în formă continuată, prev. de art.326 alin. 1 C.p. cu aplic. art.35 alin.1 C.p. (privind sursele de finanțare a campaniei electorale și declarațile de avere)
-iniţierea sau constituirea unei organizaţii cu caracter fascist, rasist ori xenofob, aderarea sau sprijinirea, sub orice formă, a unui astfel de grup, prev. de art. 3 alin.1 din O.U.G. 31/2002
-promovarea, în public, a cultului persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid contra umanităţii şi de crime de război, precum şi fapta de a promova, în public, idei, concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, prev. de art. 5 din O.U.G. 31/2002
-iniţierea sau constituirea unei organizaţii cu caracter antisemit, aderarea sau sprijinirea, sub orice formă, a unei astfel de organizaţii, prev. de art. 6 alin.1 din Legea 157/2018.
Dacă folosești des Instagram, poți găsi o mulțime de lucruri interesante postate de GreatNews pe contul nostru, accesibil la linkul de mai jos: