Karatiștii români sunt cei mai buni din Europa

Un karateka român își arată abilitățile în Sala Polivalentă din Cluj (Foto: wukf-karate.org)

Echipa României a încheiat pe primul loc Campionatele Europene de karate WUKF, care au avut loc la Cluj-Napoca.

Luptătorii români au obținut 75 de medalii de aur, 61 de argint și 62 de bronz, având evoluții excelente la toate categoriile de vârstă. Tricolorii și-au redobândit locul fruntaș pe Bătrânul Continent, după ce, în urmă cu un an, fuseseră întrecuți de italieni.

Peninsularii au încheiat întrecerea din Sala Polivalentă din Cluj pe poziția secundă, cu 29 de medalii de aur, 41 de argint și 42 de bronz, în timp ce podiumul a fost completat de Anglia (24-23-20). Slovacia, Cehia și Polonia au fost, în ordine, următoarele țări în clasamentul pe medalii.

La cea de-a 9-a ediție a Europenelor de karate WUKF au participat 1.846 de sportivi din 26 de țări.

Karateka români au fost cei mai buni din Europa și în urmă cu doi ani, la competiția organizată în Belgia.

Dacă v-a plăcut acest articol, alăturați-vă, cu un Like, comunității de cititori de pe pagina noastră de Facebook.