Izbândă importantă pentru sportul românesc. CSM București a câștigat o cupă europeană!

Fetele de la CSM București au câștigat Challenge Cup la volei (Facebook CSM București)

Echipa feminină de volei CSM București s-a impus ieri în finala Cupei Challenge, acesta fiind primul succes european din istorie pentru voleiul feminin din România.

CSM București învinsese pe teren propriu cu 3-1 gruparea turcă Trabzon Idman Ocagi, iar ieri, în deplasare, a reușit să repete performanța.

Bucureștencele s-au impus în orașul de la malul Mării Negre cu scorul de 25-23, 25-13, 20-25, 25-20.

Este o performanță istorică pentru voleiul feminin românesc, care, până ieri, nu câștigase niciun trofeu în Europa. Challenge Cup este a treia competiție valorică a Europei. CSM București are doar nouă ani de istorie.

În drumul său spre primul trofeu european, româncele au eliminat, după victorii atât pe teren propriu, cât și în deplasare, următoarlee echipe ZOK Bimal Jedintsovo Brcko (Bosnia), Kralovo Pole Brno (Cehia), VC Wiesbaden (Germania) și Bursa (Turcia).

Singura înfrângere a fost înregistrată în optimile de finală, în Grecia, cu Olympiacos, pe care româncele au reușit, însă, să o întoarcă pe teren propriu, calificându-se după ce au câștigat setul de aur.