Câteva fotografii realizate de un turist pe litoralul românesc, mai exact pe plaja din Tuzla, județul Constanța, au stârnit admirația internauților, multora nevenindu-le să creadă că sunt făcute în România.
În imaginile surprinse în dreptul plajei din Tuzla apa mării are o superbă culoare turcoaz, foarte diferită de albastrul închis întâlnit de regulă în stațiunile de pe litoralul românesc al Mării Negre.
„Între timp apare și turcoazul…”, a scris Bogdan Praisu, autorul fotografiilor, în mesajul care însoțește fotografiile publicate pe grupul de Facebook „Plaja Tuzla si statiunile de la Marea Neagra 2024”.
Nuanțele de azuriu și turcoaz i-au uimit pe internauți, iar unora dintre ei nu le-a venit să creadă că pozele sunt făcute în România. „În Grecia? Ce insulă este?”, a întrebat un utilizator.

Fotografiile s-au viralizat pe rețeaua de socializare Facebook, fiind apreciate de mii de internauți. Unii dintre ei au comentat că fotografiile sunt editate pentru ca apa să pară turcoaz, și că apa de la Marea Neagră nu a avut niciodată culoarea azurie de la Marea Mediterană, de exemplu.

Însă alți internauți au răspuns că fotografiile nu sunt editate și au publicat clipuri video cu apa de pe plaja din Tuzla, din care rezultă că nuanțele de turcoaz și azuriu sunt reale.

De altfel, nu este pentru prima dată când turiștii pot admira culori de bleu și albastru deschis pe litoralul românesc. Astfel de culori intense au putut fi observate și în 2017 și 2022, și nu doar la Tuzla, ci și în Vama Veche.
Explicația științifică pentru culorea turcoaz a Mării Negre este înflorirea fitoplanctonului. În 2017, de exemplu, NASA a publicat o imagine din satelit în care se observă că nu doar litoralul românesc era cuprins de vârtejuri albastre-turcoaz, ci aproape toate țărmurile de la Marea Neagră.

Fitoplanctonul, care este alcătuit din organisme microscopice care trăiesc în apă (bacterii, plante unicelulare, cianobacterii sau alge verzi), reflectă lumina de la Soare, iar apa „se luminează” în nuanțe de bleu, turcoaz sau azuriu.
Potrivit NASA, un tip de organisme din fitoplancton care se întâlnește în Marea Neagră este reprezentat de cocolitofore. Ele au un înveliș din carbonat de calciu, iar când se adună foarte multe împreună, aceste învelișuri care reflectă lumina sunt ușor vizibile din spațiu ca o apă lăptoasă și strălucitoare.
„Înflorirea” fitoplanctonului din Marea Neagră din 2017 a fost unul dintre cele mai strălucitoare fenomene de acest gen din ultimii ani.
Iată imagini surprinse de GreatNews în Vama Veche în 2017:

Dacă folosești des Instagram, poți găsi o mulțime de lucruri interesante postate de GreatNews pe contul nostru, accesibil la linkul de mai jos: