Gimnastica românească visează din nou: Larisa Iordache, aur la Universiada de la Taipei

Larisa Iordache a cucerit o medalie de aur la Universiada de la Taipei. Foto: Ziua de Cluj
Larisa Iordache. Foto: Ziua de Cluj

Larisa Iordache a devenit cea mai valoroasă gimnastă de la Universiada de la Taipei, după ce a câștigat medalia de aur la individual compus.

Este prima medalie obținută de sportivii români la competiția din Taiwan. Larisa Iordache, 21 de ani, este cea mai valoroasă gimnastă a României în acest moment. Ea a revenit spectaculos în sala de concurs, la mai bine de un an de la precedenta competiție la toate cele patru aparate.

Sportiva din România, a cărei carieră a fost marcată de multe accidentări, a primit 14.400 la sărituri, 14.300 la paralele, 14.050 la sol și 14.000 la bârnă. Pe locul doi s-a clasat japoneza Asuka Teramoto, în timp ce bronzul i-a revenit canadiencei Ellie Black.

Aventura Larisei la Taipei nu s-a încheiat. Ea va fi prezentă și în finalele de la paralele, bârnă și sol.