Un fost ministru a cumpărat „cea mai scumpă cafea din lume”: Am cerut să-mi restituie banii

FOTO: Detonator/Pixabay.com
FOTO: Detonator/Pixabay.com

Fostul ministru Teodor Baconschi spune că a fost păcălit de un celebru cafegiu din București.

„Am povestit încântat despre „cumpărăturile” făcute la cafegiul Gheorghe Florescu. Ei bine, fiți totuși FOARTE ATENȚI cu acest negustor.

Am luat un ibric (175 ron) și el mi-a pus mieros în brațe și o pungă de cafea. Nu scria prețul nici pe pachet, nici în mica vitrină de la Bookfest. Azi văd, consultându-mi contul, că distracția a costat… 745 RON.

Am bănuit că e o „eroare” a casierei lui Florescu și l-am sunat, ca să-mi restituie cel puțin 500 de RON. Ca să aflu că, neîntrebat și fără să mă pot informa transparent, mi-a vândut, chipurile, 200 grame din (citez) „CEA MAI SCUMPĂ CAFEA DIN LUME” (2.000 lei kilogramul!!!!).

Escrocherie calificată! Cum onctuosul Florescu „m-a făcut” ca la alba-neagra, nu pot decât să scot de pe pagina mea poza – pe care tot el mi-a cerut-o – și să descurajez orice vizită la magazinul acestui domn.

Te întristează România și prin asfel de practici necinstite, din păcate larg răspândite. Țepari cu pretenții de ”artiști”, hoți cu aere de păstrători ai „tradiției”. Tradiția șmecheriei și a șarlataniei…”, a povestit politicianul.

Dacă folosești des Instagram, poți găsi o mulțime de lucruri interesante postate de GreatNews pe contul nostru, accesibil la linkul de mai jos:


Reporter Greatnews, Ionuț Fantaziu a fost jurnalist în redacțiile Opinia Studențească, Ziarul de Iași, Evenimentul zilei, Yahoo News și a colaborat cu diverse publicații din domeniul științei și tehnologiei.