AcasăPoliticăCad capete în PSD. Trei lideri, dați afară din partid

Cad capete în PSD. Trei lideri, dați afară din partid

-

Mircea Geoană, Marian Vanghelie și Dan Șova au fost dați afară din PSD în această seară. Decizia a fost luată de liderii partidului reuniți în cadrul Comitetului Executiv Naţional al PSD, relatează mediafax.ro.

În total, 80 dintre membrii PSD prezenți au votat în favoarea excluderii celor trei. Potrivit digi24.ro, liderilor excluși li s-a reproșat că au făcut tot felul de jocuri pentru prelaurea puterii: după cum reieșea din stenogramele apărute în presă, Dan Șova negocia cu Viorel Hrebenciuc, aflat acum în arest, o posibilă preluare a puterii în PSD după ce Victor Ponta ar fi ajuns președintele României. Și lui Mircea Geoană i s-a reproșat că își dorea să preia conducerea PSD, iar acțiunile sale ar fi fost susținute de Marian Vanghelie.

Robert Negoiță, care a declarat anterior că PSD ar trebui să iasă de la guvernare deoarece partidul a pierdut alegerile, a fost iertat pentru afirmațiile făcute și nu a fost exclus.

“Mi-e greață, a fost mai rău decât pe vremea comuniștilor”, a declarat Marian Vanghelie după ce a fost dat afară din PSD.

“Accept sancțiunea care mi-a fost aplicată. Argumentele sunt că am încălcat un principiu de bază, acela al unității partidului. Îmi asum greșeala făcută, e o decizie corectă a partidului. Nu mă alătur altui partid, îmi iau un timp de reflexie, mă gândesc”, a spus Dan Șova.

Fostul membru PSD a spus că excluderea sa nu a avut nicio legătură cu discuțiile pe care le-a purtat cu Viorel Hrebenciuc și că din stenogramele apărute în presă nu reieșea faptul că își dorea șefia partidului: “S-a luat o decizie pe care o respect”.

Victor Ponta cere o “schimbare radicală” a PSD

Liderii PSD, dar şi şefii de la filiale din teritoriu s-au întâlnit astăzi la prânz pentru a discuta rezultatul alegerilor prezidenţiale. Întâlnirea a avut loc în contextul în care mai mulţi membri ai partidului au cerut ca cei vinovaţi de pierderea alegerilor să fie sancţionaţi.

Președintele partidului, Victor Ponta, a admis că nu cei trei lideri erau vinovați că el a pierdut alegerile prezidențiale. Însă premierul României a vorbit despre o schimbare radicală a PSD: “Acea reformă radicală de care PSD-ul are nevoie nu se va limita la schimbarea a 2-3 oameni cu alți 2-3. Cred că trebuie o schimbare de atitudine și de recâștigare a credibilității, care se va face în timp”.

El a subliniat că dorește ca PSD să scape de imaginea de partid comunist și corupt, de partid al baronilor care își apără membrii certați cu legea.

Ponta a mai afirmat că în primăvara anului viitor va fi organizat Congresul PSD. Premierul a declarat că în “formula nouă a USL”, lansată în 14 noiembrie, se doreşte prezentarea în Parlament a unei variante retructurate de Guvern şi a bugetului pe 2015, menţionând că a luat act de decizia UDMR de a ieşi din coaliţia de guvernare.

Dacă folosești des Instagram, poți găsi o mulțime de lucruri interesante postate de GreatNews pe contul nostru, accesibil la linkul de mai jos:


Dan Arsenie
Dan Arseniehttp://greatnews.ro
Jurnalist GreatNews, Dan Arsenie lucrează în presa centrală din 2007 şi a scris pentru publicaţii ca Evenimentul Zilei, realitatea.net şi Yahoo News România. Scrie cu pasiune reportaje şi portrete jurnalistice şi acordă o atenţie ridicată promovării oamenilor frumoşi şi a locurilor frumoase din România.

4 COMENTARII

  1. Geoana este o personalitate marcanta, un politician desavarsit si este cu mult mai inteligent decat Ponta. Ma minunez de decizie.

  2. Mircea Geoana este o personalitate marcanta, un bun diplomat, un om capabil care a facut o scoala adevarata,spre deosebire de Ponta. Ma minunez de aceasta decizie comunista. Ar trebui sa-si faca alt partid si sa nu se mai incurce cu tot felul de tanci care au facut facultati on=line.

  3. Toate ca toate, dar eu cred ca altceva ati vrut voi sa spuneti in acest articol, una e ca sova sa aiba nevoie de timp de “reflectie” , ceea ce n.are nici o legatura cu “reflexia”…poate doar a imaginii lui in oglinda. Si nu la figurat. Ce ziceti?

  4. Ponta incepe sa scape de concurenta . Asa fac toti comunistii inraiti . (Iliescu …Nastase acum Ponta ). Politicianul Geoana cu trei clase peste Ponta. in asemenea momente PONTA trebuia eliminat .

Comentariile sunt închise.

RĂMÂI MEREU CONECTAT CU NOI

302,134FaniÎmi place
391CititoriConectați-vă
122AbonațiAbonați-vă
52FollowersFollow

CINE, CE, CUM?

250.000 de români cer coborârea vârstei de răspundere penală la 10...

0
După ce un adolescent în vârstă de 15 ani din județul Timiș a fost ucis de 2 colegi de școală, dintre care unul avea...

Miliardarii americani cu interese în Groenlanda. Lista magnaților tech care au...

0
Deși președintele Donald Trump a legat în mod repetat Groenlanda de nevoia de securitate a SUA, cea mai mare insulă de pe planetă are...

Ce posturi se desființează și unde se taie. 9 măsuri din...

0
În lipsa unei reforme administrativ-teritoriale reale, care ar implica desființarea comunelor cu număr foarte mic de locuitori, comasarea mai multor localități pentru a reduce...