Două avioane de mici dimensiuni s-au ciocnit în zbor în localitatea suceveană Frătăuții Vechi, în timpul unor zboruri de antrenament, anunță Știrile ProTV.
Cele două avioane s-au prăbușit în afara pistei, iar cei doi piloți au ramas încarcerați.
Din păcate, unul dintre ei a murit. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 53 de ani din București.
Celălalt pilot, în vârstă de 61 de ani, din Timișoara, a fost transportat cu răni grave la Iași cu ajutorul unui elicopter SMURD, mai notează sursa citată.
Nu au fost înregistrate alte victime.
![avioane ciocnite în zbor suceava](https://greatnews.ro/wp-content/uploads/2018/08/avion-00.jpg)
Vară tragică pentru aviația românească
Din păcate, în ultimele luni România a fost martora mai multor accidente aviatice soldate cu victime.
În luna iulie, un avion de vânătoare de tip MIG 21 Lancer s-a prăbușit la un show aviatic la baza aeriană Borcea din județul Călărași. Deși s-a catapultat, pilotul a murit.
Locotenent-comandorul Florin Rotaru, pilotul aeronavei MiG 21 LanceR prăbușită la Fetești, era în vârstă de 36 de ani și îndeplinea funcția de pilot-șef în cadrul Escadrilei 861 Aviație Luptă, Baza 86 Aeriană Fetești.
La doar o săptămână după accidentul aviatic din Călărași, un avion militar de instrucţie de tipul IAR 99 Şoim s-a prăbuşit în apropierea localităţii Nicolae Bălcescu din judeţul Bacău.
La bord se aflau doi piloți ce s-au catapultat când aeronava de școală s-a prăbușit în capătul pistei.
Din fericire, cei doi au fost găsiți în viață, într-un lac de acumulare.
Știre în curs de actualizare.
Foto: lorozco0993 / pixabay.com