Senatorii au adoptat tacit, fără dezbatere, un proiect de lege care prevede că agenții comericiali vor avea dreptul să solicite documente de identitate persoanelor care cumpără țigări și băuturi alcoolice. Votul decisiv ar urma să se dea în Camera Deputaților.
„Este important să ne asigurăm că cei care cumpără alcool și tutun sunt suficient de maturi și responsabili pentru a face alegeri informate și sănătoase în ceea ce privește consumul acestor produse.
Verificarea vârstei cumpărătorilor este o măsură importantă pentru a preveni accesul la aceste produse și pentru a reduce consumul lor la o vârstă fragedă”, susțin inițiatorii.
Potrivit unui raport citat de inițiatori, adică mai mulți aleși ai USR, 15% dintre fumătorii adulți din România, adică 1 din 6, au declarat că au început sî fumeze înainte de 14 ani, iar 38% înainte de a împlini 18 ani.
Datele citate se bazează pe o cercetare a Organizației Salvații Copiii, din 2019. La acea vreme, 14,6% dintre copiii școlarizați cu vârsta între 13 și 15 ani fumau tutun clasic. Iar datele sunt înainte de a lua amploare obiceiul utilizării țigărilor electronice,
În cazul localurilor sau al altor unități care nu respectă legea, amenzile vor fi de până la 500 de lei.
Dacă folosești des Instagram, poți găsi o mulțime de lucruri interesante postate de GreatNews pe contul nostru, accesibil la linkul de mai jos:








