Administrația Trump amenință Harvard cu retragerea dreptului de a primi studenți străini

FOTO: Pixabay.com
FOTO: Pixabay.com

Secretarul pentru Securitate Internă, Kristi Noem, amenință că va retrage Universității Harvard capacitatea de a înscrie studenți internaționali dacă aceasta nu predă dosarele privind „activitățile ilegale și violente” ale studenților internaționali, transmite CNN.

Noem „a scris o scrisoare tăioasă în care a cerut înregistrări detaliate privind activitățile ilegale și violente ale deținătorilor de vize pentru studenți străini de la Harvard până la 30 aprilie 2025, în caz contrar riscând pierderea imediată a certificării SEVP (Student and Exchange Visitor Program)”, a declarat DHS într-un comunicat de presă.

Conform DHS, certificarea permite universităților să elibereze studenților internaționali admiși formulare pe care aceștia le pot utiliza apoi pentru a solicita vize de intrare în Statele Unite.

Cu 6.793 de studenți internaționali care frecventează Harvard, aceștia reprezintă 27,2% din înscrierile totale în anul universitar 2024-25, potrivit datelor universității.

Miercuri, DHS a anunțat, de asemenea, anularea a două granturi federale în valoare de 2,7 milioane de dolari pentru Harvard.

Un purtător de cuvânt al Harvard a declarat într-o declarație că universitatea este conștientă de scrisoare, dar își menține declarația anterioară că „nu va renunța la independența sa și nici la drepturile sale constituționale”.

„Vom continua să respectăm legea și ne așteptăm ca administrația să facă la fel”, se arată în declarație. „Dacă se iau măsuri federale împotriva unui membru al comunității noastre, ne așteptăm ca acestea să se bazeze pe dovezi clare, să urmeze procedurile legale stabilite și să respecte drepturile constituționale acordate tuturor persoanelor.”

Scrisoarea DHS acuză Harvard de crearea unui „mediu de învățare ostil” pentru studenții evrei, potrivit ziarului studențesc The Harvard Crimson.

„Este un privilegiu ca studenții străini să frecventeze Universitatea Harvard, nu o garanție”, se arată în scrisoare, potrivit ziarului școlii.

Scrisoarea solicită universității să furnizeze informații despre „amenințările cunoscute ale deținătorilor de vize la adresa altor studenți sau a personalului universitar”, „obstrucționarea mediului de învățare al școlii” și orice măsuri disciplinare „luate ca urmare a amenințărilor la adresa altor studenți sau populații sau a participării la proteste”, a raportat The Crimson.

Dacă folosești des Instagram, poți găsi o mulțime de lucruri interesante postate de GreatNews pe contul nostru, accesibil la linkul de mai jos: