AcasăAlegerile editorilorMagazin românesc din Marea Britanie, incendiat. Proprietara: „Eram îngrozită, tremuram”

Magazin românesc din Marea Britanie, incendiat. Proprietara: „Eram îngrozită, tremuram”

-

Un magazin românesc din Norwick, Marea Britanie, a fost incendiat de persoane rămase neidentificate în noaptea de 8 iulie.

Poliția investighează acum cazul și încearcă să îi găsească pe cei care au dat foc magazinului care vindea produse alimentare românești, informează publicația britanică metro.co.uk.

Ministerul Afacerilor Externe din România are în atenție acest caz, apreciind că poate fi vorba de un atac motivat de discriminare.

Mai întâi, atacatorii au aruncat o cărămidă prin geamul „The Village Shop” („Magazinul sătesc”), iar apoi un foc a izbucnit înăuntru.

Reprezentanții poliției au declarat că motivul declanșării incendiului este neclar, însă că ar putea fi vorba de un atac motivat de ură etnică.

„Eram îngrozită, tremuram de frică. Știm că cineva a făcut acest lucru intenționat, dar în trecut nu am avut nicio problemă”, a declarat Maria, proprietara magazinului, citată de metro.co.uk.

Întrebată dacă e de părere că atacul are legătură cu referendumul de ieșire din UE, proprietara a spus că este posibil: „Da, toată lumea crede că are legătură cu votul”.

După incendiu a fost lansată o campanie online de strângere de fonduri pentru a-i ajuta pe proprietari, iar oamenii au donat deja peste 28.000 de lire sterline pentru români.

Reduceri eMAG. TOP 5 frigidere sub 1.000 de lei

Ministerul Afacerilor Externe din România a anunțat într-un comunicat de presă că “are în atenţie acest incident izolat, care ar putea fi considerat ca având caracter discriminatoriu”.

Autoritățile române „condamnă orice formă de manifestare extremistă sau discriminatorie la adresa cetățenilor români. (…) În acest sens, prin intermediul Ambasadei României la Londra, MAE a solicitat autorităţilor britanice să clarifice această situaţie şi să prevină orice intensificare a tensiunilor sau a oricăror acte ostile la adresa cetăţenilor români din Marea Britanie”.

MAE îi îndeamnă pe românii care au cunoștință de astfel de incidente să informeze atât autorităţile britanice, cât şi Ambasada României la Londra.

“MAE adresează, totodată, mulţumiri comunităţii  de afaceri din Norwich, care  s-a solidarizat şi a fost alături de familia de români afectată de incident”, se mai arată în comunicatul de presă.

Jigniri la adresa străinilor: “Plecați acasă”, „negrotei”, „viermi”

Acesta nu este primul caz de acest fel de după referendumul de ieșire din Marea Britanie. Unei familii orgininare din Polonia i s-a spus să „plece acasă”, iar adăpostul familiei a fost incendiat.

În zilele de după referendumul de ieșire din Uniunea Europeană, pe rețelele de socializare au apărut numeroase relatări despre incidente rasiste sau xenofobe îndreptate împotriva imigranților din Marea Britanie.

Oamenii au relatat că li s-a strigat pe stradă să plece acasă sau li s-au adresat cuvinte jignitoare precum „negrotei” sau „viermi”. Potrivit poliției engleze, infracțiunile motivate de ură etnică au crescut cu 57% după referendumul prin care Marea Britanie a decis să părăsească UE.

Recomandările editorilor GreatNews:

O Mare Britanie înfricoșătoare? Incident rasist șocant, filmat într-un tramvai | VIDEO
Mărturia unei românce din Marea Britanie: „Mi s-a spus să plec. Rupturile sociale sunt șocante”
Ce se întâmplă cu imigranții români din Marea Britanie dacă englezii ies din UE?

Dacă folosești des Instagram, poți găsi o mulțime de lucruri interesante postate de GreatNews pe contul nostru, accesibil la linkul de mai jos:


Andreea Dogar
Andreea Dogarhttps://greatnews.ro/
Jurnalist GreatNews, lucrez în presa centrală din 2008 și am scris pentru publicații precum Yahoo News România, ziarul „Evenimentul Zilei”, site-ul turism.evz.ro sau revista „National Geographic România”. Scriu cu plăcere reportaje și portrete pe care le ilustrez adesea cu fotografii și cred că baza meseriei de jurnalist stă în munca de teren și în discuțiile cu oamenii. Mă interesează în special temele sociale, drepturile omului, egalitatea de șanse, diversitatea culturală și domenii precum știința și turismul.

RĂMÂI MEREU CONECTAT CU NOI

302,134FaniÎmi place
391CititoriConectați-vă
122AbonațiAbonați-vă
52FollowersFollow

CINE, CE, CUM?

Ce scrie presa internațională despre ce s-a întâmplat ieri în România:...

0
Politico, Reuters, Le Monde, AFP, Bloomberg și alte publicații europene și internaționale analizează pe larg evenimentele de ieri pe scena politică din România.Presa internațională...

Care sunt cele 6 mari companii de stat din care Guvernul...

0
Guvernul Bolojan vrea să listeze la bursă mai multe companii de stat, precum CEC Bank, Portul Constanța sau Poșta Română, iar în cazul câtorva...

AUR, la cel mai mic scor măsurat de sondajele INSCOP în...

0
Partidul AUR a înregistrat cel mai mic scor din măsurătorile realizate de casa de sondaje INSCOP Research după alegerile prezidențiale din mai 2025, însă...