O victorie impresionantă. Diabeticii români au devenit campioni europeni la fotbal

Naționala de fotbal a diabeticilor din România este din nou cea mai bună din Europa (libertatea.ro)

Naționala de fotbal a României a câștigat DiaEuro 2015, Campionatul European de fotbal în sală a persoanelor cu diabet, turneu care s-a disputat în țara noastră.

Pe lângă statutul de gazdă, România era și deținătoarea trofeului. În finală, diabeticii români au învins naționala Ungariei, cu scorul de 2-1. Partida s-a disputat la cluj, iar golurile tricolorilor au fost marcate de Onciu și Vida.

Ionuț Onciu a devenit și golgheterul turneului, cu 19 goluri.

Medaliile de bronz au fost adjudecate de croați, care au trecut clar de Bosnia-Herțegovina, cu scorul de 5-0.

DiaEuro este un proiect lăudabil, născut din dorința de a demonstra că și persoanele cu diabet pot face sport de performanță. Evenimentul are ca scop încurajarea activității sportive în rândul persoanelor cu diabet, scrie Agerpres.

Turneul final, al patrulea din istorie, a fost organizat Federația Asociațiilor Diabeticilor din România (FADR) și a fost susținut de FRF.

România a câștigat întrecerea și anul trecut, în Ungaria, iar în 2016 va organiza din nou competiția.