O mare speranță a atletismului românesc: Andreea Panțuroiu, aur la Europenele de tineret

Andreea Panțuroiu este o sportivă de mare perspectivă (Foto: Facebook)

Atleta română Elena Andreea Panțuroiu (22 de ani) a devenit cea mai bună tânără triplusaltistă din Europa, impunându-se în concursul de la Bydgoszcz, din Polonia.

La competiția rezervată sportivilor sub 23 de ani, românca a cucerit aurul cu o săritură de 14,27 metri, reușită în a patra încercare.

Pe locul doi s-a clasat Ana Peleteiro, din Spania, cu o performanță de 14,19 m, în timp ce medalia de bronz a fost câștigată de franțuzoaica Rouguy Diallo, cu 13,99 m.

Este prima medalie de aur pe care o obține atleta din Câmpulung la o competiție internațională de anvergură. Panțuroiu mai are în palmares două medalii de argint, la Europenele de juniori din 2013 și la Campionatul European de tineret din 2015.

De asemenea, este singura prezență pe podium reușită până acum de atleții români la Europenele U23 din Polonia, unde țara noastră este reprezentată de 28 de atleți (20 la masculin și 8 la feminin).

Dacă v-a plăcut acest articol, alăturați-vă cu un Like comunității de cititori de pe pagina noastră de Facebook.