Marian Drăgulescu, ultimul gimnast român. S-a calificat în finalele de la sol și sărituri

După ce a urcat pe podiumuri din toata Europa, Marian Drăgulescu a câștigat două medalii și în fața românilor

Veteranul Marian Drăgulescu, 36 de ani, este singurul gimnast român care a reușit să se califice în finalele Europenelor de Gimnastică, care au început la Cluj Napoca.

Marian Drăgulescu, multiplu campion mondial și european, atât la sol, cât și la sărituri, s-a calificat cu note bune în finalele de 8.

La sol, Marian a obținut nota 14,666, după un exercițiu curat și spectaculos, în timp ce la sărituri, Drăgulescu a arătat că poate încă uimi prin abilitățile sale extraordinare, executând impecabil un salt cu două șuruburi și jumătate, pentru nota 9 pentru execuţie şi 14.800 la total.

Marian Drăgulescu rămâne singurul gimnast competent al României. În calificările masculine, care au avut loc miercuri, în Sala Polivalentă din Cluj, ceilalți români n-au reușit să intre în finală, în urma unor evoluții slabe.

Drăgulescu, care a concurat în șosete cu emblema clubului Steaua, caută al zecelea titlu european din carieră. ”Marocanul” are șanse în ambele finale, care se vor disputa duminică.

Astăzi, după prânz, sunt programate calificările în concursul feminin.