”Lunetistul” Alin Moldoveanu n-a prins nici măcar finala la Jocurile Europene

Cu toate că este campion olimpic în exercițiu, trăgătorul român Alin Moldoveanu s-a clasat abia pe locul 22 în calificările probei de pușcă aer comprimat 10 metri.

Alin Moldoveanu, unul din puținii eroi ai României la Jocurile Olimpice de la Londra, a ratat finala de la Baku 2015, unde s-au calificat primii opt trăgători.

Alin Moldoveanu s-a clasat la mare distanță de ultimul sportiv care a prins finala, unde învingător a ieșit belarusul VItali Bubnovici, care i-a suflat la doar 0,2 puncte medalia de aur italianului Niccolo Campriani.

Bronzul i-a revenit israelianului Sergey Richter.

Alin Moldoveanu (32 de ani), care a fost port-drapelul delegației României la ediția inaugurală a Jocurilor Europene, competiție găzduită de capitala Azerbaidjanului, era unul din favoriții la medalii.

Până acum, sportivii tricolori se pot lăuda cu o singură medalie – argintul cucerit de Roxana Petronela Borha şi Elena Meroniac în proba de kaiac dublu pe distanța de 500 de metri.

Locuri de muncă în Germania. O firmă oferă și alocație pentru copiii angajatului