Aur pentru România. Marian Drăgulescu a doborât recordul Nadiei Comăneci: 10 titluri europene

Marian Drăgulescu a cucerit prima medalie de aur a României la Europenele de Cluj (Foto: Facebook)

Marian Drăgulescu, la aproape 37 de ani, a obținut al zecea medalie de aur la Campionatele Europene, impunându-se la sol, în Sala Polivalentă din Cluj Napoca.

Este prima medalie cucerită de România la Campionatele Europene individuale de la Cluj.

Marian Drăgulescu devine, astfel, cel mai titrat sportiv român la Europenele de Gimnastică, unde a adunat 10 titluri supreme. Nadia Comăneci a obțint de 9 ori aurul continental.

Gimnastul român a primit nota 14.500 pentru exercițiul de la sol, fiind mai bun decât Dmitrii Lankin din Rusia (14,466 puncte, argint), în timp ce bronzul a fost obținut de Alexander Șatilov (14,400 puncte).

Dacă Drăgulescu a urcat pe prima treaptă a podiumului, româncele intrate vineri în concurs la individual compus nu s-au descurcat prea bine. Ioana Crișan și Olivia Cîmpian au încheiat pe locurile 18, respectiv 23.

Larisa Iordache și Cătălina Ponor vor reprezenta România, duminică, în finala la bârnă. Tot mâine, în concursul masculin, Marian Drăgulescu va participa în finala la sărituri.