Alin Moldoveanu – AUR olimpic la TIR. România are 2 medalii

alin_moldoveanu_aur_jocurile_olimpice_tir
Alin Moldoveanu, aur la tir la Jocurile Olimpice 2012

Alin Moldoveanu, sportiv român în vârstă de 29 de ani, este noul campion olimpic la tir (puşcă, tragere de la distanţa de 10 metri). Alin Moldoveanu a egalat recordul olimpic în calificări, iar apoi a câştigat duelul pentru aur cu italianul Camparini.

Alin Moldoveanu este antrenat de foştii mari tirişti Martin Olimpin şi Sorin Babii.

Aurul lui Alin Moldoveanu este a doua medalie cucerită de România la Jocurile Olimpice de la Londra, după argintul Alinei Dumitru la judo, categoria 48 de kilograme.

Absolventul de psihologie s-a concentrat exemplar în finală, reuşind să recupereze cu ultimele focuri diferenţa care îl despărţea de italianul Camparini. Alin Moldoveanu a câştigat concursul cu 702,1 puncte, cu 0,6 mai multe decât italianul Niccolo Camparini. Pe locul trei s-a clasat un sportiv din India, Gagan Narang.

Tirul este disciplina sportivă care a adus şi primul aur olimpic din istoria participărilor României la Jocurile Olimpice. Se întâmpla la Helsinki, în 1952, când aurul era cucerit de Iosif Sîrbu.

Dacă ți-a plăcut acest articol, dă-ne un like pe pagina noastră de Facebook.