Alex Bologa, un judoka nevăzător român, a câștigat medalia de bronz la Jocurile Paralimpice

Alex Bologa (20 de ani) a fost ridicat în brațe de învinsul său în meciul pentru medalia de bronz la Jocurile Paralimpice (Youtube - Paralympic Games)

Clujeanul Alex Bologa a cucerit prima medalie pentru România la Jocurile Paralimpice de la Rio de Janeiro, bronzul în proba de judo.

Alex Bologa (20 de ani) a câștigat medalia de bronz la judo, categoria 60 de kilograme, după ce l-a învins pe uruguayanul Henry Borges, prin ippon.

Alex Bologa este nevăzător și singurul judoka român care s-a calificat la Jocurile Paralimpice. Și-a pierdut pentru totdeauna vederea la șase ani, din cauza unui microb pe care mama sa l-a luat în timpul sarcinii.

Alex Bologa, care este student la două facultăți – Psihopedagogie Specială și Kinetoterapie – a început judo-ul în 2012, la Universitatea Cluj.

Varianta pentru nevăzători a judo-ului este similară celei tradiționale, antrenamentele fiind aceleași ca și în cazul sportivilor care văd.

”Eu îmi dau seama unde e adversarul, văd totul ȋn minte. Îl simt când vine spre mine şi ştiu ce vrea să facă. Când se duce cu piciorul ȋn faţă, ȋmi dau seama ce urmează”, explica, într-un interviu pentru Transilvania Reporter, medaliatul cu bronz de la Rio.

Alex Bologa, care a practicat și natația, este primul medaliat din istoria judo-ului pentru nevăzători românesc

Alex a început competiția din Brazilia cu o victorie în fața sud-coreeanului Lee Minjae. În sferturile de finală, românul l-a învins pe campionul mondial în exercițiu, algerianul Mouloud Noura, însă a pierdut în semifinale, la japonezul Makoto Hirose.

În meciul pentru medalia de bronz, Alex Bologa a avut nevoie de doar 19 secunde pentru a-și învinge adversarul, uruguayanul Borges, prin procedeul Okuri-eri-jime, pe care îl puteți vedea mai jos.

Clujeanul Alex Bologa, despre care antrenorii spun că ”este o plăcere să antrenezi un astfel de sportiv”, a cucerit prima medalie a României la Jocurile Paralimpice 2016.