Un român s-a bătut de la egal la egal cu asiaticii la sportul lor

Adrian Crișan a învins un sud-coreean, înainte să fie eliminat de campionul mondial în exercițiu - un chinez (Facebook)

Adrian Crișan a fost eliminat în optimile turneului olimpic de tenis de masă de campionul în exercițiu, chinezul Zhan Jike.

Crișan, ajuns la 36 de ani, a evoluat splendid la cea de-a cincea participare la Jocurile Olimpice.

Bistrițeanul, care a fost și pe locul 12 în lume, în urmă cu un deceniu, a început competiția din runda preliminară.

După ce a trecut ușor de indianul Sharath Kamal, românul l-a învins în primul meci pe francezul Emmanuel Lebesson, după șapte seturi foarte disputate.

Crișan, condus cu 3-2, a revenit spectaculos și a câștigat ultimele două seturi cu 11-9 și 12-10.

În runda secundă, românul a reușit să îl elimine pe sud-coreeanul Lee Sang-su, după un alt meci-maraton.

Asiaticul, cotat cu a 12-a șansă la câștigarea medaliei de aur, a început partida în forță, câștigând trei din primele patru seturi. Adrian Crișan a luptat și, cu toate că adversarul său era mai tânăr cu 11 ani, a reușit să se impună extraordinar în ultimele trei seturi: 12-10, 11-6, 13-11.

În optimile de finală, sportivul român a dat peste un titan al tenisului de masă: chinezul Zhang Jike.

Adrian Crișan a fost învins în patru seturi de dublul campion olimpic de la Londra, scor 8-11, 9-11, 12-14, 5-11. China este forța absolută în tenisul de masă, cucerind 24 din cele 28 de medalii de aur puse în joc în istoria competiției. Coreea de Sud are trei titluri, iar Suedia – unul. China are mai multe medalii, în total, decât toate celelalte țări din lume.

Chiar și așa, jucătorul român de tenis de masă, aflat pe locul 90 în lume, a fost unul din puținii tricolori care au reușit să ne ofere clipe de mândrie în primele zile ale Jocurilor Olimpice de la Rio.

Handbalistele din România au făcut un meci dezastruos în fața Braziliei, în fața căreia au pierdut cu un incredibil 13-26. La fel ca în eșecul cu Angola din primul meci, naționala condusă de suedezul Ryde a evoluat extrem de slab și șansele de calificare în sferturi sunt tot mai firave.

Urmează meciuri cu Norvegia, Spania și Muntenegru.

Nici judoka Corina Căprioriu nu a avut mai multă șansă. Ajunsă până în semifinalele competiției la 57 de kilograme, românca a ratat dramatic finala, fiind învinsă după trei minute de prelungiri de brazilianca Rafaela Silva.

În meciul pentru bronz, Corina a cedat în fața portughezei Telma Monteiro.

Echipajul feminin de 8+1 al României, cândva cel mai puternic din lume, a dezamăgit în calificări, clasându-se abia pe locul 3 din cele patru participante. Canotoarele din România vor merge în recalificări.

Dacă v-a plăcut acest articol, alăturați-vă, cu un Like, comunității de cititori de pe pagina noastră de Facebook.